32 bit 64 bit nasıl yapılır?

32 bit bir bilgisayar nasıl 64 bit yapılır? 32 bit'ten 64 bite nasıl geçilir? 32 bitten 64 bite formatsız geçmek mümkün mü?

hakan hakan (15394)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    32 bit 64 bit yapmak için aşağıdaki rehberi kullanabilirsiniz. 32 bit 64 bit yapmak için gerekli olanları adım adım paylaşacağım. Bu çözüm 64 bit donanıma 32 bir Windows yükleyen kişiler için çözümdür.

    Aşağıdaki anlatacağım işlemleri Windows 10 üzerinden anlatacağım. Windows 7 ve Windows 8 için de bu işlemler 32 bit 64 bit yapma adımları farklılık gösterse de temel mantığı aynıdır.

    32 bit 64 bit yapmak için ilk koşul biltisayarınızın 64 bit mimariyi destekliyor olmasıdır. 32 bit mimarisi ve 64 bit mimarisi benzer özelliklere sahiptir fakat 64 bit mimari 2TB Ram'e kadar destekler. Aynı zamanda 32 bit mimari sadece 4GB RAM'e kadar desteği vardır. Daha fazla RAM desteği sayesinde video işleme, yüksek RAM gerektiren oyunlar 64 mimaride başarılı bir şekilde çalışırlar.

    64 bit mimaride 32 bit uygulamalar çalışabilir. Fakat tam tersi söz konusu değildir. Örneğin 32 bit bir Windows işletim sistemine siz 64 bit bir oyun yüklemeyezsiniz. Yani 32 bit mimaride 64 bit uygulamalar ve oyunlar çalışmaz.

    32 bit Windows 10'dan 64 bit Windows'a geçmek ek bir lisans gerektirmez. Mevcut Windows 10 lisansınız ile 32 bit 64 bit geçişi yapılabilir.

    32 bit 64 bit yapma için bir araç söz konusu değildir.  Yani 32 bit 64 bit yapmak istiyorsanız yapmanız gereken temiz Windows yüklemesidir. 32 bit 64 bit yükseltmesi söz konusu değildir. Bilgisayara format atmalı ve sıfırdan 64 bit Windows kurmalısınız.

    32 bit 64 bit yapma: Gerekli olanlar

    1. En az 8GB USB Flash bellek
    2. Windows 10 ISO dosyası (nasıl indirileceği aşağıda anlatılmıştır)
    3. 64 bit donanım destekli bilgisayar

    Bilgisayarınızın donanımı 32 bitse bunu yazılımla 64 bit yapamazsınız. Anakart, CPU gibi bileşenlerin 64 bit olması gerekir.

    32 bit 64 bit çevirirken ilk olarak bilgisayar donanımı 64 bit mimaride mi bu konrol edilecek, daha sonra 64 bit Windows ISO dosyası indirilecek ve en sonunda 64 bit Windows kurulumuna başlanacaktır.

    Adım1: Bilgisayarım 64 bit destekliyor mu nasıl anlarım?

    32 bit 64 bit yapma adımlarına geçmeden önce ilk şartımız olan bilgisayarınız 64 bit mimari destekliyor mu bunu anlamamız gerekiyor. 64 bit Windows'u sadece 64 bit mimari destekli donanıma yükleyebilirsiniz. Öncelikle en az 2GB RAM ve 64 bit destekli bir bilgisayarınız olmalıdır.

    Bilgisayar 64 bit mi anlama

    Bilgisayarınız 64 bit mi anlamanın pek çok yolu var. Ben bir kaç yöntemden bahsedeceğim hangisi kolayınıza gelirse onu yaparsınız.

    32 bit mi 64 bit mi öğrenme çözüm 1: 64 bit Checker uygulaması

    64 bit checker adlı yükleme gerektirmeyen çok basit bir uygulama ile bilgisayarınız 32 bit mi 64 bit mi anlayabilirsiniz. 64 bit checker Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemlerinde çalışır. Yani tüm Windows sürümlerini destekler.

    1. Buradan 64 bit checker programını indirin: 64 bit checker indir (sadece 84KB)
    2. İndirdiğiniz programı çalıştırın. Aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyorsa bilgisayarınız 64 bit demektir:

      Processor CPU supports 64Bit Operating systems yazan bilgisayarlara 64 bit Windows yüklenebilir demektir.

      32 bit 64 bit öğrenme
      32 Bit yazıyorsa bilgisayarınız 32 bittir.
      Büyük olan yazıda 32 Bit yazıyor ama Processor CPU supports 64Bit Operating systems yazıyorsa 32 bitlik Windows yüklemiş ama 64 bit Windows yüklenebilir demektir.
    3.

    32 bit mi 64 bit mi öğrenme çözüm 2: Sistem üzerinden programsız öğrenme

    Windows 10 kullanıyorsanız ve bilgisayarınız 32 bit mi 64 bit mi öğrenmek istiyorsanız sistem üzerinden bakabilirsiniz.

    1. Windows 10 arama bölümüne sistem bilgisi yazın.
    2. Sistem bilgisi uygulaması görünecektir. Tıklayın.
    3. Sistem özetinde x64 based PC yazıyorsa bilgisayarınız 64 bittir. Burada X86 yazıyorsa bilgisayarınız 32 bittir.
      32 bit mi 64 bit mi öğrenme programsız

    32 bit 64 bit yapmak

    Maalesef Microsoft 32 bit'i 64 bit yapmak için bir araç sunmuyor. Bu sebepten yapmanız gereken sıfırdan temiz şekilde Windows kurmak olmalı.Öncelikle bunun için 64 bit Windows 10 kurulum dosyalarına ihtiyacımız var.

    32 bit 64 bit yapmada bilgisayarda yüklü olan tüm programların silineceğini unutmayın önemli dosyalarınız varsa mutlaka yedek alın. 32 bit 64 bit yapma temiz Windows kurulumu mantığına dayanır. Bu sebepten işlemlere başlamadan önce yedek almanız önerilir.

    Microsoft sitesinden Windows 10 ISO dosyası indirmek mümkün.  Aşağıdaki adımlarla Windows 10 ISO dosyasını indirin.

    Adım 2: 64 Bit Windows ISO dosyası indirme

    1. Buradan Windows 10 Media Creation Tool programını indirin: Windows 10 Media Creation Tool indir. Dosya boyutu yaklaşık 18MB civarındadır.
    2. İndirdiğiniz MediaCreationToolxxxx.exe şeklinde olan dosyası çalıştırın.
    3. Uygulanabilir bildirimler ve Lisans Koşulları penceresinde Kabul et botununa basın.
    4. Ne yapmak istiyorsunuz ekranında Başka bir bilgisayar için yükleme medyası (USB flash sürücü, DVD veya ISO dosyası) oluştur seçin
      Widows 10 64 bit iso indir
    5. Dil, mimari ve sürüm seçin ekranında Bu bilgisayar için önerilen seçenekleri kullan işaretini kaldırı. Mimari bölümünden 64 bit (x64) seçin.
      64 bit windows iso indirme mimari seçimi
    6. Kullanılacak medyayı seçin ekranında ISO dosyası seçin.
      Windows ISO kaydetme
    7. Masaüstüne Windows.iso adında dosyayı kaydedin.

    Adım 3: 64 bit Windows kurulumu yapma

    Artık elimizde Windows 10 ISO dosyası mevcut. Şimdi bunu USB belleğe yazdırmak ve Windows 10'u sıfırdan yüklemek gerekiyor. Rufus programı ile ISO dosyasını USB belleğe yazdırın. Eğer USB belleğe yazdırma işlemi nasıl yapılır bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz: Windows 10 ISO dosyası USB Flash belleğe nasıl yazdırılır?

    Windows 10 Iso dosyasını belleğe yazdırdıktan sonra Bilgisayari bu USB ile açın ve Windows kurulumuna başlayın (Windows 10 nasıl yüklenir?). Windows kurulumu bittikten sonra artık 32 bit 64 bit yapma işlemi bitmiş olacaktır. Windows 10 nasıl kurulu bilmiyorsanız buradan videolu anlatıma ulaşabilirsiniz. Windows 10 nasıl yüklenir?

    32 bit 64 bit yapmada bilgisayarda yüklü olan tüm programların silineceğini unutmayın önemli dosyalarınız varsa mutlaka yedek alın. 32 bit 64 bit yapma temiz Windows kurulumu mantığına dayanır. Bu sebepten işlemlere başlamadan önce yedek almanız önerilir.

    hakan hakan (15394)