32 bit Windows EFİ taban bilgisayara yüklenemez

 Windows Kur

 Windows 32 bitliği EFI tabanlı bilgisayara yüklenemez.EFI tabanlı bilgisayara yüklemede 64 bitliği kullanın

Windows 32 bit kurulumda bu hatayı alıyorum ama 64 bit kuruyor. bios sıfırladım, dosyalarda sorun vardır diye resmi microsoft bağlantısından indirdim vs. çok uğraştım ama kurmuyor başka bilgisayara 32&64 bitleri kuruyor ama buna kurmuyor nasıl düzeltirim

kaydolum kaydolum (97)
5 yıl önce sordu

  • Hataya dair bir ekran görüntüsü ekler misin? murat 5 yıl önce
  • @murat tamam ekledim kaydolum 5 yıl önce

Toplam 2 Cevap

-1

@murat

Nasıl yaptım bilmiyorum ama sorunu çözdüm.

kaydolum kaydolum (97)
5 yıl önce cevaplandı

  • neler denediğini yazsaydın bari. hakan 5 yıl önce
  • @hakan bios üzerinden ayar değiştirdim kaydolum 5 yıl önce
  • @hakan aşağı oylamayı kaldırırsan sevinirim kaydolum 5 yıl önce

Anladığım kadarıyla UEFI sisteme 32 bit Windows kurmayı deniyorsun. Bu sebepten "Windows'un bu 32 bitlik sürümü EFI tabanlı bir bilgisayara yüklenemez. EFI tabanlı bir bilgisayara yüklemek için 64 bitlik bir Windows sürümü kullanın" hatası alıyorsun.

Çözüm için BIOS'a girip UEFI'i kapatman ve  Legacy'i açman gerekir.

BIOS'a gir orada bir yerlerde UEFI / BIOS BOOT MODE gibi bir seçenek vardır. Bu seçeneği UEFI'den Legacy'e çevir. Kaydet ve Windows kurulumunu yeniden başlat.

Ek disk bölümlerinin temizlenmesi:

@ogzkzu dan alıntıdır:

  •  Windows 7 Kurulum ekranında Harddisk bölümlendirme kısmına geldiğinizde Shift ve F10 tuşlarına basın. (bazı cihazlarda hotkey devre dışı olduğundan Fn kombinasyonunada basmak zorunda kalabilirsiniz)
  • Bu işlemden sonra karşımıza Dos ekranı gelecektir (Siyah bir pencere)

Gelen Pencereye sırasıyla şu kodları yazalım

  •  Diskpart - - >  Enter
  • List Disk - - > Enter  (Harddiskimiz bu kısımda birim 0 birim 1 gibi seçeneklerle ayrılmış olarak görünecektir. burada harddiskimiz hangisi ise altta bulunan select disk bölümünün sonuna disk biriminin numarasını yazalım)
  • Select Disk 0 - - > Enter ( ben birimi 0 olarak yazıyorum
  • Clean all  - - > Enter
  • Exit -  - > Enter

Windows kurulum ekranından yenile seçeneğine tıklayarak olmazsa Bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra Windows kurulumunu başlatabilirsiniz.

murat murat (12492)
5 yıl önce cevaplandı

  • @kaydolum ek yaptım disk bölümlerini temizleyip dener misin? murat 5 yıl önce
  • işe yaramadı kaydolum 5 yıl önce