32 GB'lık USB'yi bilgisayara takınca neden 28 GB gözüküyor?

Geçenlerde 32 GB'lık USB bellek aldım ve bilgisayara taktığım zaman 28 GB olarak görüyor.

USB belleğimi bilgisayar neden 32 GB olarak göstermiyor da 28 GB olarak gösteriyor?

USB Belleğim bozuk mu? Yoksa normal mi?

Tüm USB belleklerde de böyle mi?

Peki USB belleğimi 32 GB olarak ayarlaya bilir miyim veya bir uygulaması var mı

Anonim Anonim (156)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    USB belleğimi bilgisayar neden 32 GB olarak göstermiyor da 28 GB olarak gösteriyor?

    Ben de geçenlerde 4 GB lık usb bellek aldım fakat bu usb bellek 4 GB olarak göstermiyordu da 3.80 MB olarak gösteriyordu yani 3 GB 80 MB olarak. Ne kadar USB bellek alırsan al ve ne kadar marka USB yi bilgisayara takarsak tak 10 MB veya 2 GB kullanır çünkü USB belleklerin içerisinde de sistem dosyaları var yani USB belleğin DRİVER leri  onlar da yer kaplıyorlar bu USB belleğin içerisinde fakat bu Driver leri  bulamazsın ve silemezsin silsen de USB bellek çalışmaya bilir.

    USB Belleğim bozuk mu? Yoksa normal mi?

    USB belleğin bozuk değil ve tüm herkes de bu sorun var yanii gayet normal diye bilirim bir sorun olmaz USB belleğine.

    Tüm USB belleklerde de böyle mi?

    Hangi markayı alırsan al 32 gb olarak onu bilgisayar 28 GB olarak algılar çünkü içerisinde DRIVER ler var ve çalışması için dosylar fakat sen bunları göremezsin hiç bir türlü bu dosyaları silersen de USB belleğin çalışmaya bilir.

    Peki USB belleğimi 32 GB olarak ayarlaya bilir miyim veya bir uygulaması var mı:

    Ben de bi ara böyle bir arayışa girmiştim fakat böyle bir program yok ve bulamazsın kısacası böyle bir program yok ve USB belleğinin GB'ını arttıramazsın öyle bir program varsa da ben bilmiyorum.

    darkcrak darkcrak (5158)
    4 yıl önce cevaplandı

      Üreticiler için 1 GB = 1000 MB'tır fakat durum Windows'da böyle değil, Windows'ta 1 GB = 1024 MB.
      Dosya formatı NTFS ile olunca dosya dizin'leri de belli bir alan kaplar. Bu sebepten dolayı 32 GB Flash Bellekler 28.8 GB Görülebilir. Aynı Durum HDD, SSD, M2. SSD'de var.

      Yukarıya bakarsanız 476 GB Toplam boyut ancak benim sahip olduğum M2.SSD 512 GB fakat 476 GB Olarak görülüyor bunda da anormallik yok.

      Yukarıda da 931 GB Toplam boyut ancak benim sahip olduğum SSD 1 TB yine bunda da anormallik yok aynı durum Harddisk'ler için de geçerli, Sahip olduğun disk 1 TB Diye size 1000 GB Alan sağlamazlar.

      hydra hydra (3800)