3G ve 4G arasındaki fark nedir?

Bu aralar televizyonda sürekli 4G ile ilgili reklamlar çıkıyor. 3G ile 4G arasında sadece hız farkı mı var? 4G ile en fazla kaç megabit ile bağlanıyor?

Bir de merak ettiğim 3G ile 4G arasında başka farklılık var mı?

Kısaca 3G ile 4G arasında ne fark var?

alivecan alivecan (337)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    3G 4G arasındaki farkı şunlar şunlar diye sıralamak baya vakit alır. Ama temel fark veri ve ses iletimindeki hızdır.

    3G ve 4G mobil iletişime ait iki standarttır. Kısaca ses ve verinin nasıl ileticeğini
    tanımlayan standartlardır. 3G ve 4G deki "G" "Generation" yani nesil anlamına gelmektedir.

    3G ve 4G için doğrudan hız telefuz etmek hatalı olur.
    Bunun sebebi çok farklı teknolojilerin söz konusu olması.  Vodefone, Turkcell, Avea 4G
    hizmetleri hız açısından birbirinden çok farklı olabilir.

    Fakat şunu söyleyebilirim 4G 3G'den 10 kata kadar daha hızlı olabilir.

    3G ve 4G de hızı etkileyen çok fazla etken var. Buna telefonunuzun bulunduğu konum da dahil.
    Fakat bir örnek vermek gerekirse 3G 1.5Mbs destekliyorsa, 4G 12-14Mbps gibi bir hız destekleyecektir.

    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

      12-14 Mbps mi? (milliyet.com 15 Mart 2015 haberinden alıntı aşağıda)

      "Avea, Nokia Networks ile birlikte Avea Teknoloji Merkezi’nde Nokia ekipmanlarıyla gerçekleştirdiği 4G hız testinde saniyede 3,6 Gigabit hıza ulaşarak yeni bir rekora imza attı... "

      3.6 Gbit sürattan bahsediliyor. 12-14 Mbit'i kim nerden çıktı..? Enaz 100-150 katı süratlara ulaşacak Türkiye 4G geldiğinde. Sizden ricam yazınızı yeniden güncelleyin Murat bey. Kimse yalnış bilgilenmesin lütfen.. (Ayrıca 3G sürat şuan 5-8 mbit. arasında hizmet veriyor, 1.5mbit değil.)

      Teşekkür ederim...

      alfonso73 alfonso73 (1)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Yazımı yanlış anlamışsınız, 3G ve 4G ile ilgili farklı pek çok standart olduğu için özellikle bir hız rakamı vermedim. Burada örnek olarak yazmamın sebebi buydu. Ayrıca sizin verdiğiniz rakamlar teorik olarak sunulan rakamlar. Benim verdiğim örnekteki rakamlar pratikte bizim kullanabileceğimiz rakamlar. Dolayısı ile yazdığımda hatalı bir bilgi yok. murat 9 yıl önce

      "..

      Artık 3G ve 2G standartlarının devamı olarak 4G var. Yani, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisi... Şu an 3G ile 50 MB/S yani saniyede 50.000.000 bilgiyi yollayacak kapasitedeyiz. LTE yani 4G ile; başlangıçta 150 50 MB/S hız ile başlayıp gelecekte 1000 MB/S yükselerek çok büyük bir teknoloji devrimi yaşayacağız.Bu hız artımı ile cepte HD Video, gerçek zamanlı oyun ve kablosuz HD tv servisleri olabilecek. Yani şu an televizyonlarda izlediğimiz HD yayın ceplere girecek.

      2G ve 3G’de ses ve veri birbirinden farklı iki ortamda gönderiliyor. Long-Term Evolution (LTE), Türkçesi Uzun Dönem Evrim olan, kısacası 4G’de ise ses ve veri haberleşmesi tek bir ortamda veri olarak sağlanıyor. LTE veri haberleşmesini kolaylaştıracak. Laptop ile internete bağlanma, akıllı telefon ile internete bağlanma arasında hiçbir fark kalmayacak.

      .."

      sansursuzgazete.com -Anıl Sural

      xxx

      "..

      Her ne kadar 4G'nin resmi tanımlamasına göre hızı saniyede 1 gigabit ise de, cep telefonu şirketlerinin pazarlama birimleri, saniyede 30 megabit ya da fazlasını 4G olarak tanımlıyor.*

      Aslında bu hız 3G'nin bir parçası. Ancak bu, gerçeklerin abartıldığı ilk durum değil. Ama tabii, kale direklerinin yerini değiştirirseniz, 4G'nizin olduğunu söylemek daha kolay olabilir.

      .."

      flashaber.com

      * 4G Hızı konusunda özet bilgidir ve kanaatimce bu bilgi, konu altında çıkan hız tartışmasına nokta koymaya haizdir. Cümleyi koyu renk ile vurgulayıp buna dikkat çekmek istedim (temmuz).

      temmuz temmuz (12505)