3tb HDD Görmüyor, 3 TB Harddisk bilgisayarımda gözükmüyor

merhaba yeni bir sistem topladım ama bir sorunum var.GIGABYTE X99-UD3 Intel X99 Soket 2011V3 DDR4 3000MHz (O.C.) anakartım var üzerinde,

512GB SSD 1TB WD 7200rpm HDD ve 3TB WD intellipower HDD var 3TB'lık HDD 500GB'lık 4 parça halindeydi ama bu yeni anakartta sadece 2 parçası gözüküyor,toplamda 2 parçası 2TB yapıyor geriye kalan 1TB 2parça halindeydi ama sistem onları görmüyor.GIGABYTE'ın sitesinden 3TB+Unlock isimli bir program yükledim ama programda hiç bir disk görmüyor sorun nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim.

darkenb darkenb (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Öncelikle yeni sisteminizin hayırlı olsun.

    Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz ve Disk bölümlendirmeniz GPT biçiminde mi? GPT disk bölümlendirmesi kullanmıyorsanız MBR yapısı kullanıyorsunuz demektir.MBR disk bölümlendirme de makimum 2 TB harddiski görebilir.

    GPT stilinde kurulabilecek işletim sistemleri Windows 7 64 Bit ve daha sonra ki 64 Bit sistemler olmalıdır.

    Düzenleme : 18 Kasım 2015

    Diskpart kullanarak diski gpt formatına çevirmek için aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapın.

    1. Başlat --> Çalıştır yada Windows+R tuş kombinasyonu ile çalıştır'ı başlatın.
    2. çalıştır bölümüne cmd yazarak komut istemine girin
    3. komut ekranına diskpart yazın.Güvenlik uyarısı çıkarsa evet deyin.
    4. diskpart ekranında list disk yazın.
    5. listelenen diskler içerisinde 3 tb lık diski select disk X  (X yerine diskin numarasını yazın 0-1-2 gibi).Disk X şimdi seçili disk bildirimi alacaksınız
    6. Diski seçtikten sonra clean yazın.Bu komut diskteki tüm bölüm ve verileri siler disk tek parça haline getirir, diskin içerisinden herşeyi aldığınızdan emin olun.
    7. Şimdi convert gpt yazın.(Bu komut diskinizi gpt formatına çevirecektir).
    8. exit ardından tekrar exit yazarak pencereleri kapatın.

    Şimdi diski gpt biçimine çevirmiş olduk.Disk Gpt stilinde ancak bölümlendirme yapılmadı.Harddiski parçalara bölmek veya tek parça halinde oluşturmak için bölümlendirme yapmamız gerekiyor.

    1. Bilgisayarıma sağ tuş tıklayarak Yönet'i seçin.
    2. Açılan pencereden Disk Yönetimini seçin.
    3. Disk yönetiminden 3 Tb lık diskinizi bulun(ayrılmamış olarak gözükecektir)
    4. Diske sağ tuş tıklayın Yeni basit birim'i seçin.
    5. Adımları takip ederek ve disk boyutunuda istediğiniz gibi ayarlayarak bölüm oluşturun.
    6. Kalan ayrılmamış kısma aynı işlem ile yeni bir bölüm daha oluşturabilirsiniz.
    ismailsarp ismailsarp (6010)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Windows 10 Pro kullanıyorum.1TB lık disk GPT ama 3TB lık diski bilmiyorum. darkenb 8 yıl önce
    • O disk GPT olmayabilir.İçinde verilerini aldıktan sonra tüm bölümleri silmeniz ve diski yeniden bölümlendirmeniz gerekli.Diskpart komutu ile diski GPT ye çevirebilirsiniz. ismailsarp 8 yıl önce
    • dediğiniz yöntem işime yaramıyor, benim ihtiyacım olan veriler var hdd de onları almam lazım disk yönetiminde diskin üzerine sağ tık yapıyorum ama birtek özellikler aktif diğier seçenekler pasif durumda aklıma şu geldi acaba disk kutusu alıp dışardan usb ile bağlasam görürmü o 1TB lık kısmı lütfen yardım edin o diskteki verilere ihtiyacım var teşekkürler. darkenb 8 yıl önce

    Diskpart nedir nere yazıcam çalıştırama ve nasıl bir yol izleycem...

    darkenb darkenb (1)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Üstteki yorumumu düzenledim oraya bakabilirsin. ismailsarp 8 yıl önce