4 Çekirdek 4 İş parçagı ile 4 çekirdek 8 iş parçacıgı Ne kadar Performans Farkı Oluşturur .

İşlemci Almayı tercih ederken  6 çekirdek 6 iş parcacıklı  4.4 Ghz  de  çalışan işlemciyimi tercih etmek daha  mantıklı

yada  6 Çekirdek 12 iş parçacıklı 4.2 veya 4.0 Ghz bandında  çalışan işlemciyi  tercih etmek  daha  Mantıklı Olur

VeBu iş parçacıkları  Ne işe  yarar   (Verdigim işelmciler  örnek  Amaçlı Böyle bir işlemci oldugu  için degildir.)

mzokutan mzokutan (1)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    'Thread'  yani ișlem parçacığını en basit yolla bir ağacın kökünnün uçlarına benzete bileriz. Nasıl yani? diye bilersiniz, anlatıyım. Kök ağacın yașaya bilmesi için gereken her șeyi topraktan alır șindi, bir tane düz çizgi șeklinde kök hayal edin, yani topraktan alınacak her șeyi bir noktadan sömüren dolaysıyla gereken mineralı ve suyu aynı anda sömüremediği için bu noktaya daha çok güç düșecek. Șimdiyse dallanmıș bir kök hayal edin bu dallar 8, 12, hatta16 tane ola bilir hiç fark etmez bu kök modelindeyse aynı anda hem su, hem mineral hem de bașka șeyler sömürüle bilir.

    Anlayacağınız, therad ne kadar çok olursa performans bir o kadar da artar.

    Anlamadıysanız bir kaç tane de benzetme yapa bilirim.

    Saygılar!

    genius genius (190)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Anladım Teşekkür Ediyorum . Birden Çok görevi aynı anda gerçekleştire bilme özelligi olarak anladım. Buda daha verimli bir sonuç elde etmeyi sağlıyor mzokutan 3 yıl önce

    Çok iş parçacığı olanı seçerseniz daha iyidir. Genelde tek işlemci çekirdeğinin çift çekirdek gibi çalışmasını sağlar. Fiziksel çift çekirdek kadar performans vermese de normal hyper threading olmayan işlemciye oranla bariz üstünlük sağlayabilmektedir. Intel de bu teknolojiye Hyper Threading deniyor.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkürler Bilgi içinde . mzokutan 3 yıl önce