4 GB RAM var kullanılabilir RAM 2.50 GB görünüyor

Arkadaşlar benim bilgisayarımın ramı 2gb ben bunu 4gb yapmak için 2gb daha ram taktım ancak bilgisayar 2.50gb olarak aygılıyor aida64,speccify,cpu z gibi programlarda ise 4gb olarak gözüküyor 2 ramda ddr2 ama biri 667mhz diğeri 800mhz ve ikiside farklı marka bunun nedeni nedir sorun yaratır mı? Ve 4gb ram gerektiren oyunları oynayabilirmiyim?

winxp winxp (17)
3 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Sistemin 32 bit'mi 64 Bit'mi ?
    CPU-Z programını indirip, SPD ve memory kısmının SS'ini at.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Sistemim 32 bit SS ini nasıl atabilirim bilmiyorum? winxp 3 yıl önce
    • Bilgisayarın 32 bit olduğu için böyle 64 Bite geçmen gerekiyor Tavsiyem format ile geçmen hem temiz bir başlangıç olur @winxp hydra 3 yıl önce

    2 ram da farklı marka ve mhz ları da farklı gayet normal böyle sorun yaşaman bana sorarsan bilgisayarımda takılı olarak gelen RAM'ın aynısından al diğerini çalıştırması imkansız o bilgisayarın.

    Ek olarak:

    Bilgisayarların RAM markalarının ve özelliklerinin aynı olmasına dikkat edin çünkü performans olarak size avantaj verebilir bu konu. MHZ, model veya markanın aynı olmasına dikkat etmelisiniz hatta aynısını almaya özen gösterin

    @hydra 32 BIT bilgisayarlara 4 GB'a kadar ram takabiliyorsun ayrıca ek olarak 2 GB veya 4 GB ram takarsan bu bilgisayar bunu algılamaz sadece 4GB ram'ı algılar. (Benim tecrübem bu çünkü aynı sorunu yaşamıştım okulda bilgisayar tamir ederken 32 bit bilgisayara 3 tane 2 gb Ram taktım sadece bilgisayar 4 GB'ı tanıdı bende 64 BIT'e çevirince 6 GB'ı  tanıdı)

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Yaptığın hesaplama geçerlilik payı yok, bal gibi de 2 GB 667 Mhz + 2 GB 667 MHz ram tam takır çalışır, hem de dual channel ve bu sayede performans artar, tek modül 4 GB 1334 Mhz yerine böyle yapması aşırı mantıklı. Yaptığın hesaplamanın hiç bir doğruluğu yok. Ayrıca farklı Mhz olsaydı zaten çalışmazdı sebebi ise DDR1 400Mhz'e kadar, DDR2 1066 Mhz'e kadar, DDR3 1866 MHz'e kadar, DDR4 2133+ MHz hızlarına kadar destekler, zaten 400 Mhz'lik bir ram ile 1066 MHz'lık ram çalışmazdı, olsaydı biri DDR1 diğeri DDR2 olurdu, soketler uyuşmazdı zaten. 32 Bit 3.25 GB'a kadar destekler zaten, 2,5 GB kullanıyor, geri kalan 700MB nereye gitti, havada uçuşmadı ya ? 64 Bit geçmesi gerekli, randuman alabilmek için. Ayrıca yaptığın RAM kombinasyonu yanlış 2 + 2 + 2 tamm performanslı çalışmazlar, ne dual channel ne quad channel bi' 2 GB RAM daha alsaydın Quad channel olarak performansı hissederdin. hydra 3 yıl önce
    • Ben şimdi tam olarak n yapmalıyım yeni ram mı almalıyım yoksa 64 bit işletim sistemine mi geçmeliyim? winxp 3 yıl önce
    • @hydra anlamadın ben diyorum ki 4GB RAM 1334'e eşit eğer 4GB Ram alsaydı 1334 alacaktı yani DDR2 4GB 1334mhz darkcrak 3 yıl önce
    • RAM'in Mhz değerini nereden biliyirosun ? DDR2 4 GB 1334 Mhz ram yok, DDr2 800'e kadar destekliyor, hydra 3 yıl önce
    • Öyle demişlerdi bana öyle de kalmış aklımda pardon @hydra darkcrak 3 yıl önce

    64 bit'e geçmelisin. Yüksek ihtimalle o zaman sorun çözülecektir. Eğer Windows 10 kullanıyorsan şu video işine yarar: 32 bit 64 bit yapma - Windows 10

    omercik omercik (9418)