4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum virüsü

0

 4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum. İzlerseniz mutlu olurum Facebook virüsü nasıl temizlenir? 

Yeni Facebook virüsü arkadaşlarınıza sizin adınıza 4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum. İzlerseniz mutlu olurum şeklinde mesaj atıyor ve mesaj ile sizi arkadaşınızın duvarına yönlendiriyor.

Yeni facebook 4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum. İzlerseniz mutlu olurum virüsü şu şekilde yayılıyor: Size arkadaşınızdan  '4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum. İzlerseniz mutlu olurum ' diye bir mesaj geliyor ve bu virüs sizi duvara yönlendiriyor ve duvarında bir video bağlantısı var video şöyle bir yazı çıkıyor;

'4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum. İzlerseniz mutlu olurum ' adlı bir paylaşım görürseniz asla tıklamayın. Çünkü tıkladığınız zaman  virüs bilgisayarınıza bulaşıyor ve facebook duvarınızı işgal ediyor.

4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum. İzlerseniz mutlu olurum virüsü nasıl silinir? resimli olarak aşağıda anlatılmıştır.

murat murat (10473)
6 yıl önce sordu

Toplam 1 Cevap


0

Facebook 4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum virüsü nasıl silinir?

Son dönemdeki popüler facebook virüslerinden olan Facebook 4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum virüsünün en belirgin özelliği arkadaşlarınıza sizin adınıza içinde "4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum. İzlerseniz mutlu olurum " yazan bir mesaj göndermesi. "4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum" mesajın sizden geldiğini düşünerek mesajı açtıklarında ve linki tıkladıklarında  Facebook virüsünü kendi bilgisayarlarına bulaştırmış oluyor hem de başka virüslerin bulaşmasına sebep oluyor.

Virüs arama sonuçlarında bulunamamak ve doğal bir görünüm kazanmak için "Facebook 4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum" yerine "Facebook 4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıorum"şeklinde yazılmıştır.

Yeni facebook virüsü şu şekilde yayılıyor: Size arkadaşınızdan  '4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum. İzlerseniz mutlu olurum ?' diye bir mesaj geliyor ve bu virüs sizi duvara yönlendiriyor ve duvarında bir video bağlantısı var video şöyle bir yazı çıkıyor;

'4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum. İzlerseniz mutlu olurum ' adlı bir paylaşım görürseniz asla tıklamayın. Çünkü tıkladığınız zaman  virüs bilgisayarınıza bulaşıyor ve facebook duvarınızı işgal ediyor.

Bu Facebook virüsü özellikle Chrome tarayıcıları etkiliyor. Chrome tarayıcı üzerine eklenti yükleyen virüs daha sonra eklentilerin silinmesine engel oluyor. 

Virüsün teknik detayları:

Virüs teknik olarak Trojan.FakeAdobe virüsü olarak adlandırılıyor. Malwarebytes anti-malware virüs bu virüsü silebiliyor. Link tıklanıldığında Chromium.x86.exe adında virüslü bir dosya indiriliyor. Link https://goo.gl/Yp mV Z b  şeklinde goo.gl üzerinden kısaltılmış bir link.

Facebook 4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum virüsünü temizlemek için Google Chrome da eklentileri temizlemelisiniz.

Facebook duvarınıza sizin adınızda paylaşımda bulunan virüs ayrıca arkadaşlarınıza mesaj atıyor ve etiketleme yapıyor.

Facebook'ta goo.gl linki barındıran bir mesaj ile yayılan virüs, link tıklanıldığında çalıştırılabilir bir .exe dosyası indiriyor.

Pek çok kullanıcının goo.gl virüsü olarak adlandırdığı bu yeni virüs klasik facebook virüslerinin yaptığı gibi tüm arkadaşlarınıza sizin adınıza mesaj atıyor ve linki tıklamalarını istiyor.  Link Google'ın bir servisi olan URL kısaltma servisi, goo.gl linki olarak görünüyor. Kullanıcılar bu sebepten goo.gl virüsü olarak bu virüsü tanımlıyor.

Facebook 4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum virüsünden kurtulmak için şu adımları takip edin:

VİRÜSTEN NASIL KURTULURUM?

Önemli: Bu adımları izlerken Google Chrome yerine Internet Explore veya Firefox tercih edin.

Virüs Silme Adım 1:

Malware taraması ile Facebook  4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum virüsünü silme

Bilgisayarınızdaki Facebook virüsü silinmesi ve diğer virüslerin temizlenmesi içim malware taraması yapılmalıdır.

Malwarebytes anti-malware nedir? Malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır? linkinden Malwarebytes anti-malware indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır anlatılmıştır.

 Bu adım en önemli adımdır. Derinleme taramanın bitmesini sonuna kadar beklemelisiniz. Aksi takdirde diğer adımların hic bir anlamı kalmaz. Bu işlemler sırasında Facebook kullanmayın. Chrome tarayıcınızı açmayın.

Virüs Silme Adım 2:

Facebook virüsü temizlemeGoogle Chrome eklentilerininin silinmesi

Önce Chrome'daki uzantıları silmeniz gerekiyor. 

Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

 1. Google Chrome'u kapatın.
 2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar'ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.

  Windows XP için
  C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions

  Windows 7 ve Windows 8 için
  C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions
 3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

  Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
  Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
  Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
   
 4. Bu klasördeki Tüm uzantı klasörlerini silin. 
  Örnekteki gibi sarı ile gösterilmiş olan klasörleri Sağ tuşla tıklayın ve sil'i seçin.
  Bu klasördeki Tüm alt klasörleri silebilirsiniz. 
  Arkadaşlar Facebook Türkiye'de yasaklanıyor virüsü temizleme - Chrome eklenti silme

Facebook 4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum. İzlerseniz mutlu olurum  virüsü Chrome üzerine  uzantı  yükler. Sonraki aşamada bilgisayarınızı istenmeyen yazılımlara karşı tarayarak varsa istenmeyen yazılımları kaldırın. Yukarıdaki klasör içindeki tüm uzantıları güvenle silebilirsiniz. Bunlar chrome üzerine yüklenen eklenti dosyalarıdır.

 Bu aşamalardan biri çeşitli sebeplerden gerçekleşmiyorsa sonraki aşamaya geçin.

Virüs Silme  Adım 3:

Adwcleaner kullanarak bilgisayarınızdan Facebook virüsü silme

Adwcleaner ile  4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum virüsünü temizlemek için tarama gerçekleştirin.

Adwcleaner, Facebook virüsleri, tarayıcı korsanları ve reklam virüsleri için kullanılan güçlü ve ücretsiz bir programdır. Bilgisayarınızda mutlaka olmalıdır. Bu ve benzeri Facebook virüslerinde mutlaka Adwcleaner ile bilgisayarınızı taratmalısınız. Adwcleaner kayıt defterni tarayacak, tarayıcılarınızı virüslerden kurtaracak, disk üzerinde bulduğu virüs dosyalarını silecektir.

 1. Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır? linkini tıklayarak Adwcleaner yazılımını indirin.
  İndirme işlemi sırasında "Bu web sayfası bir uzantı tarafından engellendi" hatası alırsanız hatanın sebebi uzantıları tam olarak silinmemiş olmasıdır. Internet Explorer ile Adwcleaner indirmeyi deneyin.

 2. Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
 3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
  Arkadaşlar Facebook Türkiye'de yasaklanıyor virüsü - adwcleaner ile virüs temizleme
  AdwCleaner Facebook 4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
 4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan  Facebook 4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum virüsü ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın

  Arkadaşlar Facebook Türkiye'de yasaklanıyor virüsü - adwcleaner virüs kurtulma
  Adwcleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın. 

 

Eğer ben teknik konulardan hiç anlamam diyorsanız lütfen facebook üzerinden bizimle iletişime geçin: https://www.facebook.com/uzmanim.net 

Ayrıca lütfen Facebook virüsü nasıl temizlenir? linkini inceleyin. Tüm facebook virüslerine karşı neler yapmalısınız linkte anlatılmıştır.

Son olarak hâlâ Facebook 4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum. İzlerseniz mutlu olurum  virüsü ile sorun yaşıyorsanız ve kullandığınız tarayıcı Chrome değilse aşağıdaki linklerden yararlanarak tarayıcınızı sıfırlayın:

Firefox nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

Internet Explorer nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

Google Chrome nasıl sıfırlanır?

Yukarıdaki işlemlerden sonra Facebook 4 Gündür bu videoyu yapmak için ugraşıyorum virüsü silme işlemi tamamlandı. Bundan sonra virüs sizin adınıza arkadaşlarınıza mesaj atamayacaktır.

murat murat (10473)
5 yıl önce cevaplandı

üyelik gerektirir

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol