4470 Entegre değişimi, mavi ekran hatası

Asus x550vx-dm248tc marka laptop umun macununu değiştirmek için söktüm macunu  değiştirdim parçaları yerine taktım fakat görüntü gelmedi  bilgisayarı tamirciye verdim "4470 entegre kısa devre yapmış" dedi değiştirdi 180 tl para aldı yaptırdım ekrana görüntü geldi ama sürekli mavi ekran hatası aldım sistem geri yüklemiyi ,sistem onarmayı, ,sitem görüntüsü   denedim olmadı,  taktığı entegrede sıkıntı vardır diye tekrar götürdüm donanımsal olmadığını söyledi temiz format atınca düzelir dedi temiz format attı eve geldim yine mavi ekran denizinde kayboldum.

Hepsini yakalayamadım not aldığım

mavi ekran kodları;

  • System service expection
  • Pfn_list_corrupt
  • Memory _managemet
  • Bad system _config _info
  • Kernel_security_check_failure

Bilgisayarın düzgün çalışması için ne yapmalıyım?

EKLEME:

Minidump dosyaları = https://yadi.sk/d/fwfDSokjkDqmtA

mutecessis mutecessis (216)
5 yıl önce sordu

  • Hangi tamirciye getirdin bilgisayarı asıl servisine'mi yoksa internet kafeyemi @mutecessis darkcrak 5 yıl önce
  • İnternet kafe değil daha önce iş yaptığım orta seviye bir tamirci @darkcrak mutecessis 5 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Bahsi geçen entegre TLE 4470 ise TLE 4470 voltaj düşürme regülatörü olarak kullanılıyor.  Aldığın sorunlar, mavi ekran hata koldarı çok farklı. Temiz yüklemeden sonra da mavi ekran hataları devam ettiğine göre sorunun donanım kaynaklı olarak devam ediyor. Muhtemelen hasar gören sadece bahsi geçen entegre değil. Test etme imkanın varsa farklı RAM'ler ile test etmesini isteyebilirsin. TLE4470 gibi psu ile alakalı yani voltahı düşürmekle görevli bir entegre hasar gördüyse o aşamada anakart üzerinde başka birimlerde hasar görmüş olabilir ilk aklıma RAM geliyor.

Servise götürüp farklı ramlar ile test edilmesini isteyebilirsin. Senin evde yapabileceğin bir şey yok şuan için

hakan hakan (15424)
5 yıl önce cevaplandı

  • Teşekkür ederim @hakan tamirciden taktığı parçayı alıp paramı iade etmesini isteyeceğim sonra asus servisine yollarım parçayı sökmesi anakarta zarar verir mi ? mutecessis 5 yıl önce
  • anakartaki hoparlörün 4 lü giriş pinlerinden birini kırmıştım onu tamir etti,entegreyi değiştirdi bu işlem için 180tl normal bir ücret mi ? @hakan mutecessis 5 yıl önce
  • @mutecessis ücretle ilgili bir sorun yok, normal ücret almış. Düzgün şekilde işlemi geri alırsa hiç bir sorun olmaz hakan 5 yıl önce
  • Windows bellek tanımlama ile ramleri test ettim hata verdi ,harici rami çıkardım düzgün çalıştı ama ramlerimin yarısını kaybetmiş oldum, harici ram i yumuşak mavi silgiyle temizleyip yeniden taktım çalıştı :D anlam veremedim :D mutecessis 5 yıl önce
  • @mutecessis silgiyle temizlemek iyi fikirmiş :) Belki Ram'ler slota tam oturmuyordu bu işlemle tam oturmuş oldun. Sorunu çözmene sevindim. hakan 5 yıl önce