502 bad gateway hatası

0

Facebook'da fotoğraf paylaşırken 502 bad gateway hatası alıyorum. Facebook'te paylaşım yaparken alınan 502 bad gateway hatasının çözümü nedir?

murat murat (11042)
6 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  0

   502 bad gateway hatası çözümü ve sebepleri:

  Facebook, Twitter, instagram gibi platformarda  502 bad gateway hatası alınmasının pek çok farklı sebebi olabilir.  502 bad gateway hatasına yol açan  ve en sık karşılaşılan sebepleri aşağıda listelenmiştir.

  Öncelikle  502 bad gateway hatası sunucu taraflı bir hatadır. Yani bu hatayı gönderen Facebook, Twitter, instagram gibi o an işlem yaptığınız sunucudur.

  Bu hatanın en temel sebebi kullanıcıların kullandığı Proxy, VPN yazılımlarıdır. Facebook, Twitter, instagram gibi ortamlarda 502 bad gateway hatası alıyorsanız ilk yapmanız gereken şunları kontrol etmektir.

  • Eğer bir ağ ortamındaysanız (Okul, şirket ağı gibi) hatasın sebebi okul veya iş yeri ağınızda kullanılan Firewall yazılımı, Proxy sunucu olabilir. Bu durumda sizin yapabileceğiniz bir işlem yok. Sistem yöneticiniz durumu kontrol etmeli.
  • Herhangi bir Proxy, VPN yazılımı kullanıyorsanız bunları devreden çıkartın:
   Hotspot Shield VPN, TOR, CyberGhost VPN, OpenVPN, Spotflux, Vidalia, TunnelBear, ZenMate, Comodo TrustConnect, ZenMate bunlardan biri varsa veya başkası devreden çıkartın veya kaldırın.
  • Başka bir tarayıcı ile işlemi deneyin: 502 bad gateway hatasını başka bir tarayıcıda alıyor musunuz? Chrome, Firefox, Yandex veya Internet Explorer tarayıcılarından biri ile tekrar deneyin.
  • Eğer örneğin hatayı Chrome veya Firefox ile alıyorsanız yüklemiş olduğunuz bir eklenti 502 bad gateway hatasına sebep oluyor olabilir. Eklentileri devreden çıkartın.
  • Antivirüs, Firewall yazılımınızı devreden çıkartın. Siz farkında olmayanbilirsiniz fakat kullandığınız Firewall veya güvenlik yazılımı bir proxy kullanıyor ve sizi ona yönlendiriyor olabilir.
  • Tarayıcı verilerini temizleyin. Bazen hata önbellekten geliyor olabilir bu sebepten tarayıcınızın ön belleğini temizleyin veya tarayıcınızı sıfırlayın.

   Google Chrome nasıl sıfırlanır?
   Firefox nasıl sıfırlanır?
   Internet Explorer nasıl sıfırlanır?

  • DNS sunucunuzu değiştirin. Kullandığınız DNS sunucu sizi yanlış yönlendiriyor olabilir. Farklı bir DNS sunucu kullanabilirsiniz.

   En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir? adresinden bir DNS sunucu seçin.  Daha sonra

   Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir?
   Windows 8'de DNS nasıl değiştirilir?
    linkinde anlatıldığı gibi DNS sunucunuzu değiştirin.

  • Ağ yönlendiricinizi kapatın ve açın. Adsl modem kullanıyorsanız,  adsl modeminiz bir soruna yol açıyor olabilir. Farklı bir ağ ortamındaysanız  yönlendirici cihazın resetlenmesi gerekebilir.

  Bunları kontrol ettiğiniz halde 502 bad gateway hatası alıyorsanız sorun Facebook, Twitter, veya Intagram'da olabilir.

  Baştanda belirttiğim gibi bu sunucu taraflı bir hatadır.  Ya kullandığınız proxy, VPN yazılımında sorun vardır ya da  Facebook, Twitter veya Intagram gibi kullandığınız serviste sorun vardır.

  murat murat (11042)
  6 yıl önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol