5900X boşta yüksek frekans'ta çalışıyor

İyi günler, sistem özellikleri:

  • R9 5900X
  • LianLi Galahad 360MM Aio
  • MSI B550 TOMAHAWK
  • 16 GB (8x2) GSkill Trident Z Neo 3600 Mhz CL16 RAM
  • RM750 PSU
  • NZXT H710i Kasa

Araştırmaya çalıştım ama bir sonuca ulaşamadım bir türlü. Boşta ''MSI Center Monitörde'' 3.1-3.6 ghz gözüküyor,  görev yöneticisinde 4.1 GHZ'den aşağı inmiyor gibi gözüküyor işlemci. Güç planım ''dengeli'', Windows'um orijinal home. Fan ayarlarım Nzxt Cam Default (Sessiz), OCCT 30 dk testi sorunsuz, Aida64 Extrem 20 dk stress testi maks. 78 Derece, Boşta Sıcaklıklar; MSI Center Monitör: CPU Socket Temp. 27-33 Derece. CPU Core Temp. 46-47 derece, Nzxt Cam ile baktığımda sıcaklıklar yine bu şekilde fakat GHZ görev yöneticisi ile aynı. Sistemi daha yeni kurdum. Driver dışına pek bir şey yok. Fakat yanlış anlamadıysam son BIOS güncellemesinden sonra böyle oldu ondan önce boşta maks. 3.6 ghz görüyordu Görev Yöneticisinde. Ancak geri dönemiyorum çünkü önceki BIOS güncellemesi XMP Profile açınca Anakart DRAM Işığı yakıyordu. Neler yapabilirim, nerede yanlış yapıyorum? Yardım ederseniz sevinirim.

klkmlk9998 klkmlk9998 (71)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    CBP'den dolayı oluyor olabilir. Sıcaklık sorunu yoksa bu şekilde kalmasının bir sakıncası yok, Ki zaten sıcaklık sorunu yaşamıyorsun.

    hydra hydra (3800)