6000 TL bütçeye sistem önerisi yapar mısınız?

Yakın zamanda sistem toplayacağım fakat hem edit ve render yapıyorum hem de her türlü oyunu oynuyorum. Edit ve render için Adobe Premiere, Photoshop, After Effects, Illustrator kullanacağım. 6000TL bütçem var, daha önce bi sistem düşündüm onu da yazayım.

1. Sistem :

  • İşlemci : Amd Ryzen 5 3500
  • Anakart : Gigabyte B450M
  • Ram : 2x8 Adata XPG Gammix D30x
  • Ekran Kartı : PNY GeForce GTX 1660 Super 6G
  • SSD : PNY CS900 - 480GB
  • Kasa : Cougar Gemini S Silver RGB
  • HDD : Seagate Barracuda 1TB

Sizce bu sistem uygun mudur? Bazı yerlerde Adobe programları için intel kat kat daha iyi denilmiş. Bu sistemden daha iyisini toplayabilecek varsa yazabilirse çok sevinirim, pek bilgim yok çünkü. Şimdiden teşekkürler, ellerinize sağlık.

egesacinti egesacinti (39)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Tam sistem toplayacak kötü zamana denk gelmişsin. Piyasada neredeyse ekran kartı kalmadı, madenciler sağ olsun tüm kartları hüpletti maalesef. Varolan sıfır-ikinci el kartlarda da fahiş fiyatlar söz konusu, bekleyin diyeceğim ama bekledikçe batıyoruz ancak ekran kartı stoklarının yenilenmesi lazım, pandemi falan derken ekran kartı üretimlerinde aksaklık yaşanıyor. Toplama öneremeyeceğim, varolan ekran kartlarına sahip olan firmalar hazır sistemlerde kullanıyor. 1 Yıl önce 1699 TL'ye denk gelen ekran kartım şimdi 2900 TL'den aşağı hem yok hem stokta yok.

    https://www.gamegaraj.com/urun/mastory-5t-10/

    Bu sistemi INNO3D 1660 Super, i5 10400, 16 GB RAM ( 8x2 ) ile özelleştirerek satın alabilirsin. 6700 TL oluyor. PSU'su ve SSD'si hakkında bilgim yok ama diğer geri kalan parçalar gayet iyi. AMD ve Intel işlemciler arasındaki render farkını bilmiyorum ancak intel AMD'den daha iyidir diye bir şey saçmalıktan ibaret değildir, her markanın iyi kötü modeli olabilir. Render farkını internetten araştırabilirsin. Eğer ağır bir render yapacaksan işlemciye ağırlık verip ekran kartını orta seviye almalısın.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Dostum ben hdd de eklemek istiyordum ve onu ekleyince 7k oluyor. 6k civarı olması lazım, en fazla 6500 olur. i5 kullanmak istiyorum o yüzden onu i5 10400F yaptım. Şu an 6777TL neyi düşüreyim sence? egesacinti 3 yıl önce
    • O zaman HDD al eğer ihityacın varsa ama 8 GB RAM ile 16 GB RAM arasındaki farkı baya hissedeceksin. @egesacinti hydra 3 yıl önce
    • RAM yine aynı düşürmedim @hydra egesacinti 3 yıl önce
    • 6500 Olur diyorsun o zaman RAM kalıyor, işlemciti i5 10400F ekran kartını INNO3D 1660 Super, 1 TB HDD eklersen tam 6500 TL oluyor hydra 3 yıl önce
    • @egesacinti hydra 3 yıl önce
    • Dostum ram 2x8 kalsın, anakartı biostar H410MH DDR4 S+V+GL yapsak nasıl olurr egesacinti 3 yıl önce
    • @hydra egesacinti 3 yıl önce
    • Yapabilirsin sorun olacağını zannetmiyorum. @ege0107 hydra 3 yıl önce
    • Tamamdır egesacinti 3 yıl önce
    • @hydra dostum bir kaç gün kaldı alacaktım ancak baktım ki ekran kartları stokta kalmamış, başka bir siteden toplayabilir misin? Sistemi değiştirebilirsin fark etmez, sistemi sana bırakıyorum. egesacinti 3 yıl önce
    • https://www.gamegaraj.com/urun/aquarius-5t-10/ her şey olması gerektiği gibi hiçbir şey değiştirmene gerek yok hydra 3 yıl önce