64 bit işletim sistemi 32 bit işlemcili bilgisayara yüklenebilir mi?

64 bit Windows bir işletim sistemi veya 64 bit bir Linux sistem 32 bit işlemcisi olan bir bilgisayara yüklenebilir mi?

murat murat (12492)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    64 bit işletim sistemi 32 bit işlemcili bilgisayara yüklenebilir mi?

    32 bit işlemcili bir bilgisayara 64 bit işletim sistemi kurulamaz. Bunun sebebi 32 bit işlemciler(CPU) 64 bit komut seti yoktur. Fakat tam tersi söz konusudur. Yani 64 bit işletim işlemciler 32 bit komut setine sahiptir.

    Bu sebepten 64 bit sistemler 32 bit uygulamaları çalıştırabiliyorken, 32 bit sistemler 64 bit uygulamaları çalıştıramazlar.

    Bunu üst versiyon uygulamaların alt versiyon uygulamaların uzantısına sahip dosyaları açabilmesine benzetebiliriz.

    murat murat (12492)