7 mm Hdd yerine 5 mm Hdd takılır mı?

Ben Monster Abra a5 13.1.2 almayı düşünüyorum. Bilgisayarın linki :
Abra A5 V13.1.2 15.6" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook
Bilgisayarda 256 gb ssd var ve bence yetersiz.Ssd yi yükseltmeye kalkarsam para çığır aşıyor.
Bu yüzden bende hdd takmak istiyorum.Eğer kendi sitesinde hdd takdırarak alırsam 429 tl fiyata şunu takıyorlar :
1TB Seagate Barracuda Pro 7200RPM HDD SATA-3 7mm 128MB
Hdd 7 mm olmak zorunda mı yani 5mm olur mu olmassa hangi hdd yi olursa hangi hdd yi almalıyım ?

turansmsk11 turansmsk11 (16)
5 yıl önce sordu

  • "3.7 mm Hdd Girişine 3.5 mm Hdd Takılırmı ?" olan soruyu düzeliyorum. hakan 5 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Öncelikle SSD çıkarıp yerine normal HDD takmak hiç mantıklı değil. Ciddi performans kaybedersin. Sorun depolama alanının yetersizliğiyse harici disk kullanmanı öneririm ya da hızlı, yüksek kapasiteli bir USB Flash disk alabilirsin. Örneğin 128GB USB 3.0 bir flash bellek gibi.

Sorunda bit hata var, bunu düzelteceğim. Bahsettiğin şey z-yükselliği olarak adladırılır. Senin 3.7mm değil o 7mm'dir.  Sen sanırım SATA3 ifadesindeki 3 sayısını da aldın.

Sormak istediğin şey 7mm HDD yerine 5mm hdd takılabilir mi? Evet takılabilir. 2.5 inç disklerde vida yerleri aynıdır. Hatta ince olması daha iyi bile olabilir. Hava dolaşımı için yer kalır.

Ayrıca ilave bilgi olarak bulunsun: HDD z yüksekliği (z-height) nedir?

hakan hakan (15424)
5 yıl önce cevaplandı

  • ben ssd yi çıkarmayacağım hdd ekleyeceğim çünkü 256 gb az geliyor turansmsk11 5 yıl önce
  • @turansmsk11 tamam o zaman sorun yok. Ben çıkarıp yerine mekanik disk takacaksın gib anladım. hakan 5 yıl önce

https://www.monsternotebook.com.tr/abra/MONSTER-ABRA-A5-V13-1-2.html?gclid=Cj0KCQjww8jcBRDZARIsAJGCSGsTRyIY0TIVxMTd7xFXCSTKlngBvQqBv8fY2FEO2YfmCUnUuCX8FrsaAqJzEALw_wcB

Üstteki görüntü Monster Abra a5 13.1.1'e aittir, alttakide Monster Abra a5 13.1.2'ye.. Her ikisindede port sayısı iki (aslında üç, 2 PCIe SSD, bir 2,5" HDD) ve bir portları boşta. Bu bakımdan farklı değiller.

Bu arada PC'de takılı SSD PCIe kart olarak görülüyor. Yani 2.5 inç disk olarak değil. Ama resimlerdede görüldüğü şekillerde PC'lerde bir adette 2.5" HDD port boş bulunuyor. Bu porta istediğin ikinci diski (2.5 HDD veya yine SSD olabilir) takabilirsin.

temmuz temmuz (12505)
5 yıl önce cevaplandı

  • ben ssd yi çıkarmayacağım hdd ekleyeceğim çünkü 256 gb az geliyor turansmsk11 5 yıl önce
  • Tamam işte. 2,5 İinç HDD için bir tane boş yer var, oraya takarsın (ikinci resimde göstermek için işaretledim) @turansmsk11 temmuz 5 yıl önce