7zip nedir? 7zip uzantılı dosyalar nasıl açılır?

7Zip uzantılı dosyalar nasıl açılır?

7Zip nedir?

7Zip nasıl kullanılır?

7Zip programını ücretsiz olarak nereden indirebilirim?

murat murat (12492)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    7Zip nedir?

    7zip açık kaynaklı bir dosya sıkıştırma uygulamasıdır. 7Zip ücretsizdir. Yüksek boyutlu dosyaları özel bir algoritma ile sıkıştıratak dosya boyutlarını küçültür.

    7Zip programı kendine ait 7zip uzantısına sahiptir.

    7Zip dosya sıkıştırma programı şu dosya uzantılarında hem sıkıştırma hemde açma yapabilir:

    • 7z
    • XZ
    • BZIP2
    • GZIP
    • TAR
    • ZIP
    • WIM

    7Zip ayrıca şu uzantılı dosyaları açabilir:

    • ARJ, CAB
    • CHM, CPIO
    • CramFS,  DEB
    • DMG, FAT
    • HFS,  ISO
    • LZH, LZMA
    • MBR, MSI
    • NSIS, NTFS
    • RAR, RPM
    • SquashFS, UDF
    • VHD, WIM
    • XAR, Z

    7Zip ücretli sıkıştırma programlarına Winzip, Winrar gibi çok ciddi alternatiftir. Güvenilir ve oldukça hızlıdır. Dosya boyutu olarakda oldukça küçüktür.

    7Zip uzantılı dosyalar nasıl açılır?

    7zip uzantılı dosyaları açmak için bilgisayarınıza 7zip kurmanız yeterlidir.

    7Zip programını ücretsiz olarak nereden indirebilirim?

    Aşağıdaki linklerden 32 Bit Windows ve 64 bit Windows için ayrı ayrı 7Zip programını indirebilirsiniz. 7zip programının boyutu yaklaşık olarak 1 MB civarındadır.

    32 bit 7Zip indir

    64 bit 7Zip indir

    veya Resmi 7Zip sitesinden farklı sürüm, platform 7zip uygulamasını indirmek için buraya tıklayın:
    https://www.7-zip.org/download.html

    7Zip nasıl kullanılır?

    7zip programının kullanımı oldukça kolaydır. Programı yukarıdaki linklerden indirdikten sonra kurulumu gerçekleştirin.

    7Zip ile dosya sıkıştırma

    1. 7zip kurulumu bittikten sonra artık sağ tuş menüsüne 7zip seçeneği gelecektir.
    2. Sıkıştırmak istediğiniz dosyayı sağ tuşla tıklayın.
    3. 7zip mesününe gelin ve "dosyaadi.zip" olarak arşivle veya "dosyaadi.7zip" olarak arşivle seçeneklerinden birini seçin.

    7zip ile sıkıştırılmış dosyaları açmak

    1. Açmak istediğiniz sıkıştırılmış yukarıdaki uzantılardan birine sahip dosyayı sağ tuşla tıklayın.
    2. 7Zip menüsüne gelin.
    3. "dosyaadi" klasörüne çıkart'ı seçin.

    7zip ücretsiz ve kullanımı oldukça kolay bir dosya sıkıştırma ve sıkıştırılmış dosyaları açma programıdır. Ücretli Winzip ve Winrar gibi programlara alternatiftir.

    Bilgisayarınızda mutlaka olması gereken programlardan biridir.

    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

      Fakat 7zip dosyalarını açmak için WinRarda kullanılabilir. Oluşturmak için 7zip programı zorunludur . :D

      atayilmaz12 atayilmaz12 (1)