Bilgisayarım oyun oynarken kasıyor kasıyor kapanıyor

Bilgisayarım oyun oynarken kasıyor kasıyor kapanıyor aynı anda kasarken sesde de kasma oluyor yani eskiden kasmadan oynadığım oyunları şimdi 10 dk bile oynayamıyorum.Pc'im laptop soğutucusuda var ama ısınıyor genede bilgisayarım. Bilgisayarcıya gittim o da ekran kartında jel mi öle bişe varmış onu sürdürmen lazım dedi (sizce böle bişey varmı)

Sorum bu kadardı. Yardımlarınızı bekliyorum Hayırlı Bayramlar

asillord38 asillord38 (1)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Size de Hayırlı bayramlar,

    Oyun oynarken daha önce yavaşlama yoksa, muhtemelen bilgisayarınızda çalışan bazı başka yazılımlar bilgisayarınızın RAM ve işlemcisini tüketiyor olabilir.

    Bilgisayarcıya gittim o da ekran kartında jel mi öle bişe varmış onu sürdürmen lazım dedi (sizce böle bişey varmı)

    Bilgisayarcınızın bahsettiği şey  işlemci ile fan arasındaki termal macun olabilir. Bilgisayarınızda kapana sorunu da oluyorsa fanları kontrol ettirmenizde fayda var. Fanlardan biri işlemci veya ekran kartı fanı olabilir, çalışmıyorsa bilgisayarınız aşırı ısınır ve bir donanım yanması oluşmaması için bilgisayarınızı koruma amaçlı kapatır.

    Isı problemlerinde temel problem fannın çalışmaması veya görevünü yeterince iyi yapamamasıdır. Fan zamanla toz gibi sebeplerden eskir ve dönüş devir sayısında azalma olur. Bu da bilgisayarın aşırı ısınmasına yol açar.

    Ben önce yazılımla ilgili yapabileceklerinizi yazayım:

    1. Bilgisayarınızı Virüs, Spyware, Malware gibi yazılımlara karşı Norton Power Eraser ile tarayın.
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?
    2. Malware taraması gerçekleştirin.
      MalwareBytes nedir? MalwareBytes nasıl kullanılır?

    Yukarıdaki iki işlem gereksiz, zararlı uygulamaları kaldıracaktır. Windows performansınız artacaktır.

    Windows işletim sistemi ile ilgili yapabilecekleriniz:

    1. Windows aygıt sürücülerini güncelleştirin. Ekran kartı gibi.
    2. Windows güncellemesi yapın.

    Yukarıdaki işlemlerden sonra servise götürürseniz,

    İşlemci ve fan arasındaki termal macunu yeniletin.  Ekran kartı ve diğer fanları temizletin.

    Yapabilecekleriniz bu kadar.

    hakan hakan (15424)