C# Asp.Net Razor Hızlı Sözdizimi Referansı

Asp.Net MVC Razor View Engine, hızlı kod yazmayı sağlayacak bir sözdimine sahiptir.  Sözdizimi ifadeleri @ işareti ile başlar.

C# Asp.Net Razor ile kullanılan syntax yani sözdizimleri nelerdir?

alattin alattin (16984)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Asp.Net MVC Razor ifadeleri kullanım şekilleri.

    Asp.Net MVC Razor ile kod blogu

    @{
      int sayi = 123;
      string site = "uzmanim.net";
    }

    Asp.Net MVC Razor ile Model içerisindeki özelliğe erişme (HTML Kodlaması yapılmış halde, HTML etiketleri HTML varlıklarına çevrilir, yani <br/> ifadesi aynen ekrana <br/> olarak yazdırılır)

    <span>uzmanim.net @model.Site</span>

    Asp.Net MVC Razor ile Model içerisindeki özelliğe erişme (HTML Kodlanmamış, Özellik içerisinde HTML etiketi varsa, örneğin, <br/> ifadesi aynen ekrana <br/> olarak yazdırılır)

    <span>
    @Html.Raw(model.Message)
    </span>

    Asp.Net MVC Razor Kod ile HTML ifadeleri harmanlamak

    @foreach(var site in siteler) {
      <span>uzmanim.net: @site.Ad</span>
    }

    Asp.Net MVC Razor kod içerisinde text ifadeler kullanmak

    @if (uyeMi) {
      <text>uzmanim.net hesap bilgileri</text>
    }

    Razor kod içerisinde text ifadeler kullanmak (alternatif yöntem)

    @if (uyeMi) {
      @:uzmanim.net hesap bilgileri
    }

    Asp.Net MVC Razor ile email adresi kullanımı, Razor email ifadelerini algılayabilir.

    fake@uzmanim.net

    Açıkca Razor ifadesini vurgulamak, parantez kullanarak Razor ifadeleri açıkca vurgulanabilir.

    <span>uzman@(Ad)</span>

    Asp.Net MVC Razor ile @ işaretinden kaçmak için @@ kullanmalısınız, Razor @@  ifadesini @ olarak render eder.

    <span>Razor,
    @@uzmanim.ne
    MVC</span>

    Asp.Net MVC Razor'da sunucu taraflı açıklama

    @*
    Bu sunucu taraflı açıklamadır. uzmanim.net
    *@

    alattin alattin (16984)