C# Console uygulamasında timer nasıl kullanılır?

Merhabalar, c# console application da yarım saatte bir çalışacak bir program yapmak istiyorum. Acaba burada timer ı nasıl kullanırım?

elessar elessar (65)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    C# konsol uygulamasında Timer kullanımının farklı bir örneği ise aşağıdaki gibidir.

    using System;
    using System.Threading;

    class TimerKullanimi
        {
            static void Main(string[] args)
            {
                TimerBasla();
                Console.ReadKey();
            }

            private static void TimerBasla()
            {
                var timer = new Timer
                {
                    Interval = 3000,
                    Enabled = true
                };
                timer.Elapsed += new ElapsedEventHandler(TimerElapsedEvent);
            }

            static void TimerElapsedEvent(object sender, ElapsedEventArgs e)
            {
                Console.WriteLine("3 saniye oldu.");
            }

    ergin ergin (2539)
    10 yıl önce cevaplandı

      .Net altında iki adet Timer sınıfı bulunur:

      System.Windows.Forms.Timer ve  System.Threading.Timer

      System.Windows.Forms.Timer Windows tek parçacıklı Windows formları için tasarlanmıştır.

      Bu sebepten C#  Konsol uygulamaları için System.Threading altındaki System.Threading.Timer sınıfını kullanmalısınız.

      C# konsol uygulamasında Timer kullanımına bir örnek,

      using System;
      using System.Threading;

      class TimerOrnek
      {
          static public void Tick(Object stateInfo)
          {
              Console.WriteLine("Tick: {0}", DateTime.Now.ToString("h:mm:ss"));
          }

          static void Main()
          {
              TimerCallback callback = new TimerCallback(Tick);

              Console.WriteLine("Timer yaratiliyor: {0}\n",
                                 DateTime.Now.ToString("h:mm:ss"));

              // 5 saniyede bir çalışacak
              Timer stateTimer = new Timer(callback, null, 0, 60000 * 30);

              // sonsuz döngü.
              for (; ; ) { }
          }

      alattin alattin (16984)