C# Windows Formlarında HTML Varlıkları (HTML entities) nasıl Unicode karakterlere çevrilir?

Bazı özel karakterler HTML içerisinde rezerve edilmiştir. Bu karakterleri doğrudan kullananılamaz

örneğin Ç  harfi  için

Adlı Varlık (Named Entity): Ç

Sayılsal Entity: &#199

ü harfi için

Adlı Varlık: ü

Sayısal: ü

gibi kodlarla temsil edilir.

Asp.Net'te HtmlDecode ve HtmlEncode metotları ile karakter dönüşümü yapılabilir.

C# Windows Formlarında HTML Varlıkları (HTML entities) nasıl Unicode karakterlere çevrilir?

alattin alattin (16999)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    C#'da Windows Form uygulamalarında HTML Varlık kodlarından Unicode kodlara dönüşüm System.Net.WebUtility sınıfı altındaki HtmlDecode metodu ile yapılabilir.

    System.Net.WebUtility.HtmlDecode("Çevre Birimleri")

    Çıktısı "Çevre Birimleri" olacaktır.

    alattin alattin (16999)