C#' da field ve property arasında ne fark vardır?

C#' da field (alan) ve property(özellik)  arasında ne fark vardır?

Field'i Property'den farklı yapan şey nedir?

alattin alattin (16984)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Özellik (Property) alanı (field) ortaya çıkarır.

    Field, sınıf (class) içinde her zaman private olarak bulunmalı ve property vasıtası ile değer okuma, gerekiyorsa yazma işlemi yapılmalıdır.

    Field (alan) ve propery (özellik) C# class örneği;

    public class TestClass {
       // Field (alan) tanımı.  Private durumda ve gerçek veriyi tutmak için kullanılmalı.
       private string _zeminRengi;

       // Property (özellik) tanımı. _alan içerisindeki veriyi okumak ve değiştirmek için kullanılmalı

       public string ZeminRengi {
         get {
           return _zeminRengi;
         }
         set {
           _zeminRengi = value;
         }

    bu yaklaşım sayesinde class içerisinde bulunan field, doğrudan erişime kapalı hale gelir. Bu sayede _zeminRengi  alanı (field) dilerseniz sadece okunabilir olarak da ayarlanabilir.

    alattin alattin (16984)