CSS ile yuvarlak kenarlı kutular (border-radius) nasıl oluşturulur ?

ergin ergin (2539)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Web tasarımcılarını tercih ettiği tekniklerden biridir yuvarlak köşeli alanlar oluşturmak.

    border-radius özelliği CSS3 ile birlikte geldi ve HTML elemanlarına yuvarlak kenar özelliği verme işine yarıyor. Web 2.0 ve yeni stiller ile birlikte bir çok sitede yerini alan yuvarlak kenarlı yapılar kullanılıyor, buda bu özelliği önemli kılıyor.

    CSS kodu;

    -webkit-border-radius:  10px;
    -moz-border-radius:  10px;
    border-radius:  10px;

    Yapısı :

    Tek değer atanmış ise, dört köşeyede aynı değer uygulanır.
    İki değer atanmış ise, ilk değer sol üst ve sağ alt köşeye; ikinci değer sağ üst ve sol alt köşeye uygulanır.
    Dört değer atanmış ise, sırası ile sol üst, sağ üst, sağ alt ve sol alt köşelere uygulanır.
    Üç değer atanmış ise, ikinci değer sağ üst ve sol alt köşeye uygulanır.

    ergin ergin (2539)