CSS3 resize özelliği nasıl kullanılır?

Merhabalar, öncelikle herkesin kurban bayramını şimdiden kutlarım.

Bir web projesi geliştirmekteyim. Projemde formlar bulunmakta formun içinde textboxlar, butonlar ve textarealar bulunmaktadır.

Sorun ise textarea' mouse ile genişlik ve yüksekliği değiştirebilmekteyim. Textarea'nın genişliğini ve yüksekliğini nasıl sabitleyebilirim?

fenerbahce fenerbahce (107)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bayram dilekleriniz için teşekkürler.

    CSS3 resize özelliği kullanıcıya elementin boyutlarını ayarlama imkanı vermemizi sağlamaktadır. Kullanıcı bu elemanın boyutunu istediği gibi değiştirme imkanına sahip olmaktadır. Bu özellik sadece textarea için değil tüm elemanları için geçerlidir.

    Sorunuzda bahsettiğiniz için textarea içinde kullabiliriz. Bunu örnek ile açıklamak gerekirse;

    textarea {
       width:200px;
       height:150px;
       resize:none;
       border: 1px solid #cccccc;
       padding:10px;
    }

    resize özelliğinin alabildiği değerleri şunlardır;

    • horizontal: Yatayda boyutlandırmaya izin vermektedir.
    • vertical: Dikeyde boyutlandırmaya izin vermektedir.
    • both: Her iki yöne boyutlandırmaya izin vermektedir.
    • none: Boyutlandırma seçeneğini kaldırmaktadır.
    • inherit: Kalıtsal olarak bu değeri üst elementten almaktadır.

    ergin ergin (2539)