Entity Framework kullanarak MySQL veritabanı üzerinde nasıl işlem yapılır?

Entity Framework kullanarak MySQL veritabanından bilgiler nasıl alınır?

EceKoc EceKoc (834)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Entity Framework kullanarak MySQL veritabanı üzerinde işlem yapabilmek için ilk olarak bir Windows Forms Application oluşturmalısınız. Visual Studio'yu açın. File>New>Project seçin. Açılan menüden Windows Forms Application seçin.

    Daha sonra projenize bir Entity veri modeli eklemelisiniz. Entity veri modeli eklemeden önce MySQL ile Visual Studio arasında bağlantı oluşturmalısınız. Visual Studio'da MySQL bağlantısı nasıl oluşturulur?

    Entity veri modeli eklemek için:

    Solution Explorer'da projenize sağ tıklayıp Add>New Item tıklayın. Visual Studio installed templates'in altından ADO.NET Entity Data Model seçip "Ok" tıklayın.

    Add Entity Data Model

    Açılan Entity Data Model Wizard'dan Generate from database seçin, Next'e basın.

    Choose Your Data Connection penceresinde daha önce eklemiş olduğunuz bağlantıyı seçin. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra Next tıklayın.

    Entity Data Model Wizard Screen 2

    Choose Your Database Objects penceresinde tablolarınız, viewlarınız, stored procedureleriniz görüntülenecektir. Projenize eklemek istediğiniz her şeyi işaretleyip "Finish" tıklayınız.

    Entity Data Model Wizard Screen 3

    Daha sonra Visual Studio bunları sizin için diyagram şeklinde listeleyecektir.

    Entity Data Model Diagram

    Bu işlemleri bitirdikten sonra projenizi derleyiniz.

    Form'da kullanmak için bilgileri yeni Data Source'a ekleme:

    Visual Studio Menü'sünden Data>Add New Data Source seçin.

    Açılan Data Source Configuration Wizard'da Object seçin ve Next'e tıklayın.

    Eklemek istediğiniz tabloyu seçin ve "Next" tıklayın.

    Entity Data Source Configuration Wizard Screen 2

    Finish tıklayın.

    Eklediğiniz tablo Data Sources panelinde görüntülenecektir. Eğer açık değilse ana menüde Data>Show Data Sources seçerseniz görüntülenir.

    Data Sources

    Data source'u projede kullanma:

    Data sources panelinde eklediğiniz tabloyu sürükleyin ve formun üzerine bırakın. Daha sonra projenizi tekrar derleyin.

    Data Form Designer

    Formun Load event'ine aşağıdaki kodları ekleyin.

    Adding Code to the Form

    Daha sonra derleyip projeyi çalıştırın. Tabloda veri varsa eğer listelenmiş olacaktır.

    The Populated Grid Control

    EceKoc EceKoc (834)