Ext JS nedir? nasıl kullanılır? Kullanım alanları nerelerdir?

ergin ergin (2539)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Extjs bir JavaScript kütüphanesidir. Ajax, DHTML, DOM scripting gibi teknikler kullanılarak Web uygulamaları geliştirilebilen client-side bir JavaScript kütüphanesidir.

    Extjs diğer server-side (Php, Java, .Net) platformlarıyla birlikte çalışabilir. Extjs POST isteklerini işleyebilir ve yapısal veri döndürebilir. JSON ve XML formatlarındaki veriler ExtJs ile okunarak işlenebilir. Ext, jQuery ve Prototype ile birlikte de çalışabilir.

    Extjs ilk olarak 1.1 versiyonu ile başlamıştır. Daha sonra 2.0 – 3.0 ve en son 4.0 versiyonları çıkmıştır. ExtJs yi Php, Java ve Asp.Net ile birlikte kullanabilirsiniz.

    ExtJs yi http://www.sencha.com/products/extjs/download adresinden indirebilir projenize ekleyebilirsiniz.

    Extjs Kullanmanın Avantajları

    • Extjs birçok tanınmış browser tarafından desteklenir,
    • Yeni versiyonlarına kolayca yükseltilebilir,
    •  Design patterni destekler (singleton design pattern, structural patterns gibi…)
    • Plug-in özelliğini sağlar
    • ExtJs nesne yönelimli konsepti destekler
    • Baştan sona tutarlı kodlarla basit ve şık bir dizayn elde edilebilir.

           Windows Internet Explorer 6 ve sonrasında

           Mozilla Firefox 1.5 and sonrasında (PC and Macintosh)

           Apple Safari 2 ve sonrasında.

          Opera 9 and sonrasında (PC and Mac).

    Tarayıcılarında sorunsuz çalışmaktadır.

    ergin ergin (2539)