HTML5 nedir? Avantajları nelerdir?

HTML5 nedir? HTML5'in avantajları nelerdir?

ergin ergin (2539)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    HTML5 HTML işaretleme standartının beşinci sürümüdür. Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera ve Safari tarayıcılarının güncel sürümlerinde desteklenmektedir. Ayrıca HTML5 tüm HTML sürümlerini kapsamaktadır.

    HTML5 geliştirilme nedeni ise günümüz web teknolojilerinin ihtiyaçları göz önünde alındığında şuan kullanılan HTML 4.1 sürümü, CSS desteğiyle ne kadar düzenli ve sağlam bir yapıda kodlanırsa kodlansın, bazı noktalarda işlevselliği bozduğu bilinmektedir. Bu yüzden HTML5 bu ihtiyaçları karşılamak adına World Wide Web Consortium ve WHATWG firmaları tarafından geliştirilmeye başlanmıştır.

    HTML5 Avantajları Nelerdir?

    • Daha Kısa DOCTYPE : HTML5′in getirdiği yeniliklerden birisi doctype içindir. HTML5 ile artık <!doctype html> yeterli olacaktır.

    Daha az kodla daha çok iş : Daha fazla yapısal elemanaform elemanlarına ve yeni özelliklere sahiptir. Bu sayede daha düzgün kodlar yazmamızı sağlamaktadır. HTML5 ile gelen yeni elementlere (tag) buradan bakabilirsiniz.

    • Web 2.0 Teknolojisine Uyumlu Formlar : Eski HTML sürümünde form oluşturmak için fazla seçeneğe sahip değildik. HTML5′ le birlikte web 2.0 teknolojisine uyumlu formları rahatlıkla oluşturmak mümkündür .Oluşturulmak istenilen formlara renk ve tarih araçlarını kolaylıkla eklenebilmektedir.

    Gelişmiş multimedia desteği sunmaktadır.

    • JavaScript ve CSS3 teknolojilerini daha etkili bir şekilde kullanmamızı sağlamaktadır.

    Selectors API : Jquery'den alışkın olduğumuz CSS selectorlerini artık direkt olarak core javascript ile kullanılabilmektedir.

    • Web Storage: İstemci tarafında bilgi saklamamıza yarayacak. Cokie’nin gelişmiş hali diyebiliriz.

    Web SQL Database: İstemci tarafında artık SQL LITE kullanılabilecektir.

    Application Cache: Web uygulamamız istemci bilgisayarında saklanıyor ve tekrar çağırıldığında istemcinin bilgisayarı üzerinden çalıştırılıyor. İyi bir planlama yüksek performanslı bir uygulamaya sahip olmamızı sağlayabileceğiz.

    Web Workers: Bu özellik ile multi thread javascript yazılabilmektedir. Yüksek derecede performans artışı sağlanabilmektedir.

    Web Sockets: Artık istemci-sunucu arası her iletişim için ajax yazma zorunluluğumuz ortadan kalkmaktadır.

    • Notifications: Faceook tarzı uyarıları tarayıcı içerisinde vermek artık mümkün olacaktır.

    Drag&Drop: Basit olarak sürükle-bırak özelliği kullanılabilecektir.

    Geolocation: Bilgisayarlarda konum almak için kullanılmaktadır. Bir GPS olarak kullanılabilecektir.

    ergin ergin (2539)