Html neden "NihatDoğan" 'ın bir renk olduğunu düşünüyor?

<body bgcolor="NihatDoğan"> test </body>

şeklinde HTML kodumda bgColor değerine NihatDoğan yazdığımda  sayfam mavi oluyor. Internet Explorer, Firefox ve Chrome. Hepsinde denedim sonuç mavi bir sayfa.

HTML Nihat Doğan'ı neden bir renk olarak görüyor?

murat murat (12492)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    HTML renk kodları 3 bölümden oluşur #AABBCC => #Red(Kırmızı)-Green(Yeşil)-Blue(Mavi).

    Bu renk kodu oluştururken eski Netscape günlerinden kalma bazı kurallar geçerlidir.

    "HTML renk kodlarının içinde eksik veya Hexadecimal olmayan değerler 0 ile değiştirilir"

    Yani NihatDoğan Hex olarak 000a0d00a0 değerine çevrilecektir.

    "RGB Renk değerleri RGB(255,255,255) gibi 3 parçadan oluşmaktadır."
    İlk kuraldan ve bir önceki cümlede geçen kuraldan yola çıkarak renk kodu:
    000a 0d00 a0000 yani RGB(000a,0d00,a0000olacaktır.

    "Her RGB renk biriminin sağdan iki karakterini al"
    Bu kurala göre renk kodu RGB(00,0d,a0) olacaktır. Yani #000DA0 bu renk koduda mavi ağırlıklı bir görünüm verecektir.

    İşte bu kurallardan dolayı

    <body bgcolor="#000DA0"> test </body>

    ile

    <body bgcolor="NihatDoğan"> test </body>

    aynıdır.

    alattin alattin (16984)
    10 yıl önce cevaplandı

    • Çok iyiymiş. Teşekkürler murat 10 yıl önce