Html sayfalarda rel="canonical" nedir?

SEO için mutlaka kullanılmalıdır gibi bazı yazılar okudum ama tam olarak

rel="canonical"

ifadesinin ne olduğunu anlayamadım. rel="canonical" nedir?

cemkara cemkara (4215)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    rel="canonical"  ifadesi standart sayfa tanımlamak için kullanılır. Standart sayfa, benzer içeriğe sahip bir sayfa grubu içindeki tercih edilen sayfadır.

    <head></head> etiketleri arasında kullanılır.
    Sitenizde

    http://www.ornek.com/urun.php?item=hamsi

    http://www.ornek.com/urun/hamsi

    gibi linkleri farklı gorunen fakat içeriği aynı sayfalarınız olabilir. Arama motorlarına bunlardan hangisini tercih ettiğinizi bildirmelisiniz.
    Her iki sayfada da <head> ve </head> iafadeleri arasına aşağıdaki satırı ilave ederek, tercih edilen standart sayfanın hangisi olduğunu arama motorlarına bildirirsiniz.

    <link rel="canonical" href="http://www.ornek.com/urun.php?item=hamsi"/>

    Örneğin, Google, hangi URL gruplarının aynı içeriğe sahip olduğunu belirlerken ve arama sonuçlarında görüntülenmek üzere en çok hangi sayfanın aramalarla ilgili olduğunu değerlendirirken bu öneriyi diğer uyarılarla birlikte dikkate alacaktır.

    alattin alattin (16999)
    10 yıl önce cevaplandı

      -1

      googleden öğrenebilirisin.  boşuna meşgul etme  :))

      ergin ergin (2539)
      10 yıl önce cevaplandı

      • Duygu ifadelerinin kullanımı Uzmanim.net'te yasaklanmıştır. Cevabınızı düzenlemenizi salık veriyorum. ali 10 yıl önce