IIS 7'de alt işlem w3wp.exe'nin hangi uygulama havuzu tarafından kullanıldığının tespit edilmesi

Windows 2008 Server üzerinde çalışan IIS 7 hizmetinin alt işlemleri olan w3wp.exe uygulamasının hangi IIS uygulama havuzu (Application Pool) tarafından kullanıldığını tespit etmek sunucu kaynak kullanımının izlenebilmesi açısından önemlidir.

Peki, hangi w3wp.exe dosyası hangi uygulama havuzunu yönetmekte bu nasıl tespit edilir?

alattin alattin (16999)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Görev Yönetici (Task Manager) üzerinde aşırı CPU veya RAM kullanan w3wp.exe işlemini tespit  etmek için şu işlemleri Yapın:

    1. Görev Yöneticisini Çalıştırın
      w3wp.exe   görev yöneticisi pid cpu
    2. Hangi uygulama havuzunu yönettiğini merak ettiğiniz w3wp.exe dosyasının PID numarasını yani işlem kimlik numarasını not edin. PID alanı sizde görünmüyorsa görev yöneticisinden View(görünüm) > Select Columns(sütun seç) tıklayın ve açılan pencereden PID'i işaretleyin.
    3. Başlat butonuna tıklayın ve çalıştır bölümüne CMD yazıp entera basın.
    4. Şu klasörün içine girin
      C:\Windows\system32\inetsrv\

    5. Şu komutu yazın ve entera basın.
      appcmd list wp
    6. Listelenecek olan uygulama havuzlarının hemen yanındaki PID numarasını kontrol edin.
      C:\Windows\System32\inetsrv>appcmd list wp
      WP "5356" (applicationPool:web1.com)
      WP "7032" (applicationPool:uzmanim.net)
      WP "7544" (applicationPool:websitem.com)

    Bu şekilde görev yöneticisinde aşırı RAM ya da CPU kullanan web sitelerini tespit edebilirsiniz.

    alattin alattin (16999)