JavaScript'de tanımlanan bir değişkenin kapsamı

Javascript'de tanımlanan değişkenlerin kapsamı nedir? Fonksiyon içinde veya fonksiyon dışında tanımlanması farklı durumlar mıdır? Javascript'te global olarak değişken tanımlamak mümkün mü?

Javascript değişkenin fonksiyonun içinde veya dışında tanımlanması farklı durumlar midir?

alattin alattin (16999)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Javascript değişken kapsamları ile ilgili bir örnek

    // global kapsamlı değişken tanımlanması
    var a=1;

    // global kapsam
    function one(){
        alert(a);
    }

    // yerel kapsam
    function two(a){
        alert(a);
    }

    //  tekrardan yerel kapsam
    function three(){
      var a = 3;
      alert(a);
    }

    // Orta: javascript blok kapsamı diye bir şey yok.
    function four(){
        if(true){
            var a=4;
        }

        alert(a); // alerts '4', not the global value of '1'
    }

    // Orta:obje özelliği
    function Five(){
        this.a = 5;
    }

    // Gelişmiş: Kapatma
    var six = function(){
        var foo = 6;

        return function(){
            // javascript "closure" means I have access to foo in here,
            // because it is defined in the function in which I was defined.
            alert(foo);
        }
    }()

    // Gelişmiş: prototype-based scope resolution
    function Seven(){
      this.a = 7;
    }

    // [object].prototype.property loses to [object].property in the lookup chain
    Seven.prototype.a = -1; // won't get reached, because 'a' is set in the constructor above.
    Seven.prototype.b = 8; // Will get reached, even though 'b' is NOT set in the constructor.

    // These will print 1-8
    one();
    two(2);
    three();
    four();
    alert(new Five().a);
    six();
    alert(new Seven().a);
    alert(new Seven().b);

    alattin alattin (16999)