Javascript ile query string değerini nasıl alırım?

sayfa.aspx?sayfaId=100 gibi  bir URL'deki sayfaId gibi bir query string değerini Javascript ile nasıl yakalarım?

Query string değerini alabilmek için Jquery gibi bir kütüphane gerekli mi?

alattin alattin (16984)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Javascript ile query string değerini almak için Jquery gibi bir kütüphaneye ihtiyacınız yok.  Saf Javascript kullanarak, Javascript ile URL içerisindeki parametre değerini almanız mümkün.

    Aşağıdaki Javascript metodu Query string içerisindeki parametre değerini almanızı sağlayacaktır

    function parametreAdinaGoreDegeriGetir(parametreAd) {
        parametreAd = parametreAd.replace(/[\[]/, "\\\[").replace(/[\]]/, "\\\]");
        var regex = new RegExp("[\\?&]" + parametreAd + "=([^&#]*)"),
            results = regex.exec(location.search);
        return results == null ? "" : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, " "));
    }

    sayfa.aspx?sayfaId=100 örneğinde Javascript içerisinde sayfaId Query string parametresinin değerini almak için

    parametreAdinaGoreDegeriGetir(sayfaId)

    şeklinde metodu çağırdığınızda değer olarak 100 dönecektir.

    alattin alattin (16984)