Javascript setTimeout() fonksiyonu nedir? nasıl çalışır?

ergin ergin (2539)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Javascript setTimeout() fonsiyonu belirle bir süre sonunda istenilen işlemi birkere uygulamak için kullanılan bir fonksiyondur. Örneğin sayfa yüklendiğinde uyarı verdirme işlemini yapmamız için gereken şey sayfanın loadında setTimeout() fonksiyonunu çalıştırmaktır.

    setTimeout() fonksiyonu kullanımı;

    setTimeout(işlem, zaman);

    İşlem: Bu parametre belli zaman sonra çalışacak olan kod ya da başka bir fonksiyon yazılır.

    Zaman: Bu parametrede çalışacak kod ya da fonksiyonun ne kadar süre sonra çalışacağını belirtir ve milisaniye cinsinden parametre alır. Örneğin 3 saniye için 3000 gibi değer almaktadır.

    Bir örnek ile açıklamak gerekirse;

    <input type="button" value="Tıkla" onclick="setTimeout('alert('Butona 3 saniye önce tıklandı')', 3000)" />

    Bu örneğinizde butona tıkladıktan 3 saniye sonra alert fonksiyonu ile ekrana mesajımız gelecektir.

    ergin ergin (2539)