Kablosuz Ağ Nasıl Kurulur? Bu ağda yazıcı nasıl kullanılır?

Kablosuz ağ bağlantısı kurmak ve yazıcımı da aynı ağda kullanarak dizüstü bilgisayarları bu ağda kullanmak istiyorum.

şimdiden teşekkür ederim.

düzenleme:

1.İşletim sistemleri hepsi XP Prof.

2.Hp.Laserjet 1018

3-Airties rt-210 Kablosuz Modem (4 Port)

4-Yazıcım masaüstü bir bilgisayara bağlı ve ben bunu server yapmak düşüncesindeyim.

5-Xp Prof.

alpack alpack (39)
10 yıl önce sordu

  • Lütfen öncelikle şu soruları yanıtlayınız. 1. Dizüstü bilgisayarınızın işletim sistemi nedir (Vista,Windows Xp, Diğer) 2. Yazıcınızın Markası Modeli nedir? 3. Kablosuz bağlantı için kullanacağınız modem/erişim noktası markası/modeli nedir? 4. Yazıcınız kablusuz bir yazıcı değilse başka bir bilgisayara (örnegin bir masaüstü) bilgisayara bağlı mı? 5. Yaziciniz bir masaüstü bilgisayara bağlıysa masaüstü bilgisayarınızın işletim sistemi nedir? hakan 10 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Merhaba Kemal Bey,
adım adım anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olur.

Kablosuz Ağın Yapılandırılması

1. Bilgisayarınızda Internet Explorer ya da Firefox programını çalıştırın

2. Address kısmına cihazınızın IP adresi olan 192.168.2.1 adresini girin enter tuşuna basın.

3. Karşınıza cihazın web arayüzü gelecektir. Kullanıcı adı ve şifreyi boş
geçerek GİRİŞ i tıklayınız.

4.Sol tarafda görünen KABLOSUZ bölümünü tıklayınız.

5. Kablosuz ağayarlarını bu bölümden yapabilirsiniz.

6. KANAL VE SSID bölümündeki ESSID: Kablosuz ağınızı tanımlayan size özel bir kelimedir. Diğer kablosuz ağlarla karışmaması için size özel bir kelime belirlemeniz ve yazmanız
tavsiye edilir. Örneğin soyadınızı yazabilirsiniz.
ESSID Yayını: Etkinleştir seçili olmalıdır.

7. RT-210’un Web arayüzünden KABLOSUZ’a tıklayınız. Buradan GÜVENLİK’nin altında WPA’etıklayınız
Bu alanı şu şekilde ayarlayın:

Şifreleme Metodu: TKIP
Kimlik Denetim şekli: PSK
Paylaşılan Şifre(PSK) şekli : Şifre Kelimesi ()
Paylaşılan Şifre (PSK) : Bu alana bir şifre yazmalısınız. En az 8 en çok 63 karakter olmalidir(“istanbul34” gibi)

8. AYARLARI KAYDET butonuna tıklayınız.

9. Tekrar GÜVENLİK bölümünü tıklayınız. Ve izin verilen şifreleme tipi
WPA only seçiniz ve AYARLARI KAYDET butonuna tıklayınız.

DİZÜSTÜ BİLGİSAYARIN YAPILANDIRMASI:
Taşınabilir bilgisayarlar genelde kablosuz ağı açıp-kapamak için üzerlerinde bir düğme barındırırlar.

Bu sebepten dizüstü bilgisayarınızın kablosuz özelliginin aktif olduğundan emin olun. Genelde bu durumun aktif olup olmadığını anlayabilmeniz için üzerlerinde kablosuz ağ işareti olan bir ışık bulunur.

Windows XP, dizüstü bilgisayarınızın kablosuz özelligi aktifken, otomatik olarak kablosuz ağınızı görecek ve saatin olduğu sağ alt köşede “Kablosuz ağlar bulundu” uyarısı belirecektir.

Bu iletiyi tıklarsaniz Kablosuz ağ yöneticisi açılacak ve orta alanda kablosuz ağınızı göreceksiniz.
İki kere kablosuz ağınızın adını tıkladığınızda sizdende ağ bağlantısı için parola isteyecektir.

Kablosuz ağınızı yapılandırırken vermiş olduğunuz parolayı ekranda beliren parola giriş alanına yazın, alt satırındaki alanada tekrar aynı parolayı yazın ve bağlanı tıklayın.

YAZICININ PAYLAŞTIRILMASI

1. Masaüstü bilgisayarınızda, Başlat > ayarlar>Yazıcılar Yolunu izleyin.

2. Hp.Laserjet 1018 yazıcınızı sağ tuşla tıklayın ve Paylaşım tıklayın.

3. Bu yazıcıyı paylaştırı seçin. Buradaki Paylaşım adını not edin. (örnegin HP)

4. Tamam’ı tıklayın.

5. Başlatı tıklayın > çalıştırCMD yazarak enter tuşuna basın.

6.  Komut istemi penceresinde hostname yazarak enter tuşuna basın. Böylelikle bilgisayarınızın adı ekranda görünecektir lütfen not alın ( örnegin MasaUstu)

DİZÜSTÜ BİLGİSAYARA YAZICININ TANITILMASI

1.Başlat butonunu tıklayın

2. Ayarlardan yazıcılar ve fakslar’ı tıklayın.

3Yazıcı ekleyi tıklatın.

4. Gelen ekranda “AĞ yazıcısı” seçin ve ileriyi tiklayin.

5. Ag yolu yazan yere \\MasaustuBilgisayarınızınAdı\YazıcıPaylaşımadı şeklinde yazıcınızın yolunu girin. (örnegimize göre bu yol \\Masaustu\hp)

6. ileri butonunu tiklayin yaziciniz yüklenenecektir.

bu şekilde kablosuz ağ üzerinden yazıcınızı kullanabilirsiniz.

alattin alattin (16984)