Microsoft Outlook 2010 mail gönderemiyorum

Merhabalar ,

Windows 8 işletim sistemi, outlook 2010 kullanıyorum. Mail alabiliyorum fakat gönderemiyorum. Giden sunucu(SMTP) ayarını 587 olarakta değiştirdim. Aslına bakıldığında önerilen bütün çözümleri yaptım. Maili gönderiyorum, host firmamdan bana gönderilmiştir diye ileti geliyor. Hatta mailim gönderilenlere düşüyor fakat gel gelelim ki mail gönderilmiyor. Yardım önerilerinizi bekliyorum.

Güncelleme: Hosting şirketimin webmail i üzerinden mail gönderebiliyorum fakat outlook tan gönderemiyorum.

sukru sukru (1)
10 yıl önce sordu

  • Şükrü bey, sakıncası yoksa domain adınızı (sirketim.com gibi) belirtir misiniz? sorununuz daha çok sunucu taraflı görünüyor. hakan 10 yıl önce
  • narlog.com sukru 10 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Mail sizin bilgisayarınızdan gönderilebildiğine göre sorun hizmet sağlayıcınızda yani hosting şirketinde.

Siz mailinizi yazıp gönderi tıkladığınızda postanız size hizmet sağlayan şirketin sunucusuna gönderilir.

Örneğin, sizin hizmet sağlayıcınız abc.com olsun. Siz mail ayarlarınız yapılandırırken mail.abc.com gibi hizmet sağlayıcınızın, alan adı kendinize ait dahi olsa, sunucusuna gönderilir. Siz kullanici@def.com adresine mail gönderdiğinizde sizin mail sunucunuz yani mail.abc.com iletiyi mail.def.com iletir.

Burada görünen siz mail.abc.com mail ulaştırıyosunuz. Fakat mail.abc.com dağıtımı gerçekleştiremiyor.

Bu da sorunun sizin mail yapılandırmanızda veya bilgisayarınızda değil servis sağlayıcı şirkette olduğunu gösterir.

ergin ergin (2539)
10 yıl önce cevaplandı

    Mail sunucu olarak mx14.turkticaret.net mı kullanıyor musunuz? Kullanmıyorsanız bu sunucuyu deneyebilir misiniz?

    Outlook 2010'un size vermiş olduğu bir hata mesajı var mı?

    Mail gönderdikten sonra Outlook 2010 penceresinin en altında sarı bir ünlem işareti çıkıyor mu?

    Bunlara ek olarak;

    host firmamdan bana gönderilmiştir diye ileti geliyor.

    yazmışsınız.

    Servis sağlayıcınız size mailiniz ulaştı şeklinde bir bildirim gönderiyorsa, mailiniz sizin bilgisayarınızdan çıktı ve  mail sunucunuza ulaştı demektir ki böyle bir senaryoda sorun servis sağlayınıcız, hosting firmanızda demektir.

    WebMail üzerinden mail göndermek ve yerel bilgisayarınızdan mail göndermek farklı işlemlerdir.

    Pek çok servis sağlayıcı WebMail için ayrı bir sunucu, POP, SMTP için ayrı sunucu tanımlar.  O sebepten WebMail'den gönderebiliyor olmanız, hosting firmanızın yapılandırmasının doğru sorunun siz de olduğu anlamına gelmez.

    Bazı Servis sağlayıcılar, gönderilen postaları  (spam)  olarak algıladığında hata iletisi göndermeyebilir. Böyle durumlarda, iletiniz normal gönderilmiş gibi görünebilir; bir başka deyişle, Outlook'un Giden Kutusu'ndan çıkarak Gönderilmiş Öğeler  arasına girmesine karşın, aslında hiçbir zaman alıcıya teslim edilmez.

    Yine de şu aşamaları deneyebilirsiniz

    Nasıl bir ağ yapınız olduğunu bilmediğim için şunları da ilave ediyorum.

    Eğer büyüt bir şirket ağı kullanıyorsanız ve bu ağ içerisinde mail relay sağlayan yerel sunucularınız varsa sorun bunlardan da kaynaklanabilir.

    1.  Herhangi bir antivirüs yazılımı varsa devre dışı bırakın veya kaldırın.  AVG, Avast vb. Bu yazılımlar Gelen - Giden postaları taramak için bir proxy tanımlarlar ve  mail sunucunuz ile Outlook arasında çalışırlar.

    2. Bir spam filtresi kullanıyorsanız devre dışı bırakın veya kaldırın. Örneğin (Spamihilator).

    3. Firewall, Güvenlik duvarı varsa devre dışı bırakın.
    4. Thunderbird gibi başka bir e-posta istemci kurun ve mailiniz için yapılandırın. Thunderbird ile mail göndermeyi deneyin.

    5. Kendi kendinize mail göndermeyi deneyin. Gönderebiliyor musunuz? Junk / Istenmeyen klasörünü kontrol edin. Mailiniz buraya düşebilir.

    6. Son çözüm olarak yeni bir profil oluşturmayı deneyebilirsiniz.
      Outlook 2010, Outlook 2007 ve Outlook 2003'te yeni bir profil nasıl oluşturulur?

    hakan hakan (15424)
    10 yıl önce cevaplandı

      Engin bey çok teşekkürler öncelikle , söylediklerinizi yaptım fakat bi değişme olmadı.Thunderbird den mail gönderebiliyorum aynı mail adresiyle fakat outlooktan gonderemıyorum.Burdada sorun outlook ta olduğunu anlıyorum.Bunun için bi çözüm öneriniz var mıdır ? Yani outlook un ne gibi bi ayarını değiştirmiş olabilirim ki böyle bi durum ortaya çıksın ?

      sukru sukru (1)
      10 yıl önce cevaplandı

      • Cevabımı güncelledim. Son iki seçeneği deneyebilir misiniz? hakan 10 yıl önce
      • Ergin Bey kendime mail gönderdiğimde mailim gelen kutusuna düşüyor. sukru 10 yıl önce
      • yeni profil oluşturmayı dener misiniz? hakan 10 yıl önce
      • Yeni profilden kastınız yeni hesap açmak mıdır ? Eğer farklı bir seçenek ise tarif edebikir misiniz ? Aslında sorunum şu mevcut maillerimin kaybolmaması gerekmektedir.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim sukru 10 yıl önce
      • Yukarıdaki cevabımın içinde profil nasıl oluşturulur linki mevcut. Sonradan aklıma gelen, Outlook içindeki kuralları temizleyebilirsiniz. Sorunun kaynağı bu olabilir. Bunun için Outlook u kapatın. Başlatı tıklayın, çalıştıra outlook /cleanrules yazın ve enter'a basın. Mail göndermeyi deneyin. hakan 10 yıl önce
      • İlgilendiğiniz için çok teşekkürler ergin bey, hesabı kaldırıp yeniden kurduğumuzda sorun kalmadı.İyi günler sizlerede sukru 10 yıl önce
      • Şükrü bey sorununuzun çözülmesine sevindim. Size yardımcı olan cevabın yanındaki cevap olarak kabul et butonuna tıklarsanız sevinirim. ergin 10 yıl önce