Ms Sql server 2008 localhost bağlantı sorunu

0

Ms Sql 2008 kurdum. Sql Management Studio ya tıklayıp girmeye çalıştığımda bağlantı yapamıyorum. localhost server'ına bağlanmam gerekirken <browse for more> yazıyo localhost bulunmuyordu. Benzer problem yaşıyorsanız aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

ergin ergin (2515)
7 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  0

  Ms Sql 2008 Sql Management Studio girmeye çalışırken bağlantı yapamıyorsanız localhost  server'ına ulaşamıyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayarak sorunu çözebilirsiniz.

  • Öncelikle yapmanız gereken Sql Server servisi çalışıyormu bunu kontrol etmektir. Bu kontrol işlemi için SQL Server Configuration Manager'ı kullanmanız gerekiyor.

   Başlat -> Microsoft SQL Server 2008 -> Configuration Tools -> SQL Server Configuration Manager yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz ya da doğrudan başlat çubuğuna SQL Server Configuration Manager yazarak ulaşabilirsiniz.

   Açılan pencereden SQL Server Services seçeneğine iki kez tıklayarak. Açılan ekranda  "SQL Server (SQLEXPRESS2008)" gibi bir Name olacaktır. (Siz farklı bir instance name'i verdiyseniz parentez içerisinde o ismi göreceksiniz) Eğer State kısmında Running yazıyorsa Servis çalışıyor demektir. Stopped yazıyorsa da çalışmıyor demektir. Servisi çalıştırmak için üzerine sağ tıklayıp Start seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.  Kurulumda servisin otomatik olarak çalışmasını işaretlememiş olabilirsiniz önce bunu kontrol etmenizde de fayda vardır.

  • Diğer kontrol etmeniz gereken diğer bir seçenek ise sadece Client Tools'u (yani Management Studio vd.) kurmuş olabilirsiniz, Database Engine'i değil. Tam olarak hangi dosyayı indirip kurduğunuzdan emin olmalısınız.

  ergin ergin (2515)
  7 yıl önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol