Mysql 4'ten Mysql 5'e Geçme.

Merhaba,

Windows  7 Ultimate 64 bit işletim sistemi üzerinde MySQL 4 sürümünü kullanıyorum. MySQL 4 sürümünden MySQL 5 sürümüne güncelleme, yükseltme yapmak istiyorum.  MySQL 4 sürümünden MySQL 5 sürümüne geçmek için nasıl bir yol izlemeliyim?

MySQL 4 sürümünde Türkçe karakterler ile ilgili sorun yaşıyorum. MySQL 5 sürümünde Türkçe karakter sorununun çözüldüğünü okudum.  MySQL 5 sürümünde Türkçe karakter sorunu yaşamamak için nelere dikkat etmeliyim

sametcafer sametcafer (1)
10 yıl önce sordu

  • Lütfen soru başlığındaki Acil! ibaresini kaldırın. İşletim sisteminiz hakkında bilgi verin. uzmanim.net'te nasıl soru sorulacağı konusunda Hakkında başlığından bilgi alabilirsiniz. hakan 10 yıl önce
  • C# ile belirli bir tablodaki verileri mi aktaracaksınız? MySql 4'den MySql5 'e yükseltme C# nasıl yapılır? Çok doğru bir soru değil. alattin 10 yıl önce
  • @alattin bey, ikinci sorum tam dediğiniz gibi. sametcafer 10 yıl önce
  • ikinci sorunuzu ayrı bir başlık altında açabilir misiniz? alattin 10 yıl önce

Toplam 1 Cevap

  1.  http://dev.mysql.com/downloads/mysql/ adresinden Windows için MySql'in son sürümünü indirin. Açılan sayfanın alt bölümünde görebilirsiniz.
  2. Yükseltme işleminden önce mutlaka Veritabanının bir yedeğini alın.
  3. Başlat'tı tıklayın arama bölümüne  "CMD" arama sonucunda çıkan cmd.exe dosyasını sağ tuşla tıklatın ve yönetici olarak çalıştırı seçin.
  4. Komut istemi sayfasına
    NET STOP MySQL
    yazım ve MySQL sunucuyu durdurun.
  5. Eğer MySql sunucuyu servis olarak çalıştırmıyorsanız,   mysqladmin ile MySQL 'i durdurun. Örneğin MySQL 4.1 den 5.0'e yükseltmede  şu komutu kullanın.
    C:\Program Files\MySQL\MySQL Server 4.1\bin\
    yoluna gidin ve şu komutu çalıştırın.
    mysqladmin -u root shutdown
    Eğer MySql root kullanıcısının parolası var ise -p paramtresini ile komutu çalıştırmalısınız.
  6.  Eğer MySql 5'e yükseltmeyi version MySQL 4.1.5 öncesi bir versiyondan yapıyorsanız MySql Servisini manul kaldırmalısınız. Bunun için yine CMD komut isteminde şu komutu çalıştırın.
    C:\mysql\bin\mysqld --remove
  7. MySQL Installation Wizard kullanarak Upgrade işlemini yapabilirsiniz. MySQL Installation Wizard otomatik olarak eski versiyonu kaldırır ve yükseltme işlemini gerçekleştirir.

UTF-8 kullanırsanız Türkçe  karakterler de sorun yaşamazsınız. MySql 5'de Türkçe için  UTF-8 Türkçe collation ve bu collation'a ait varsayılan karakter setini seçmeniz yeterli olacaktır.

hakan hakan (15394)