QR kodu nedir? Nasıl kullanılır? QR kodu nasıl üretilir?

QR  kodu nedir?  Nasıl kullanılır? QR kodu nasıl üretilir?

QR Kod (Quick Response), yeni nesil bir 2 boyutlu barkoddur. QR kod içeriği bir metin, web sitesi adresi, video link dahil herhangi bir veri olabilir. QR Kod okuyucu bir yazılım vasıtasıyla bir cep telefonu rahatlıkla QR Kod okuyabilir ve ilgili ürün veya servis sayfasını açabilir.

QR kodu kolayca nasıl üretilebilir? QR Kod üretmek için herhangi bir yazılıma ihtiyacınız var mı?

sedapekmez sedapekmez (624)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    QR Kod (Quick Response)  yeni nesil bir 2 boyutlu barkoddur. QR kod içeriği metin, web sitesi adresi, video link gibi bir çok veriden oluşabilir. QR Kod okuyucu bir yazılım vasıtasıyla bir cep telefonu rahatlıkla QR Kod okuyabilir ve ilgili ürün veya servis sayfasını açabilir.

    Android Cihazlarda Scan - QR Code Barcode Reader popüler QR kod okucularından biridir ve ücretsiz Google Play üzerinden indirilebilir.

    QR Kod, geleneksel barkod türlerine göre birçok avantaja sahiptir:
    - Küçük çıktı boyutuna sahiptir. QR Kod boyutu geleneksel barkodların 1/10'u kadar küçük olabilir.
    - Her yönden okunabilir: Her yönden tarama özelliği, QR Kod'un daha hızlı okunabilmesini sağlar.
    - QR Kod hata düzeltme özelliği: QR Kod, üzerinde %30'a kadar herhangi bir kirlenme ya da hasar olması durumunda dahi okunabilir

    Siteme ait nasıl QR kod oluşturabilirim?

    QR kod oluşturmak için bir yazılıma ihtiyacınız yoktur.  Aşağıdaki satırı kopyalayın ve internet tarayıcınızın adres satırına yapıştırın. Chl= satırından sonra istediğiniz linki veya içeriği yazabilirsiniz.

    Https://chart.googleapis.com/chart?chs=150x150&cht=qr&chl=http://uzmanim.net

    Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır. Qr kodu cep telefonunuz ile okuttuğunuzda uzmanim.net sitesi açılacaktır.

    uzmanim.net QR kod

    sedapekmez sedapekmez (624)