Release ve Debug arasında ne fark var?

Visual Studio içerisinde Debug Mode ve Release Mode arasında ne fark var?

Derleme yaparken, ürün aşamasına gelmiş uygulamayı hangi modda derlemeliyim?

alattin alattin (16999)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Visual Studio'da Release ve Debug mod arasındaki en önemli fark, Debug derlemede kod optimizasyonu yoktur. Debug modundayken, hata giderme işlemleri için kodunuza ilaveler yapılır. Bu sayede Visual Studio Debug modunda sizin hatayı bulmanızı ve gidermenizi kolaylaştırır.

    Release modu, artık yazılımın tamamlanmış, ürün haline gelmiş, yayına hazır halidir. Release modunda hata giderme için eklenmiş kodlar çıkartılır. Böylelikle derleme sonucunda oluşacak dosyanın boyutu da küçülür.

    Ayrıca Release modunda hata ayıklama işleminde üretilen sembolik hata ayıklama bilgisi,  .PDB dosyaları, koddan çıkartılır.

    Yukarıdaki sebeplerden uygulamayı geliştirirken Debug, ürün aşamasına gelip yayına alacağınız zaman Release modu seçmelisiniz.

    alattin alattin (16999)