Sql'de INSERT INTO (Tabloya Veri Ekleme) nasıl yapılır?

Sql server'da Insert Into (Tabloya veri ekleme) nasıl yapılmaktadır?

ergin ergin (2539)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sql server'da veritabanına kayıt eklemek için kullanılan INSERT INTO deyimini aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz.

    Genel kullanımı;

    INSERT INTO TabloAdı (alan adları) VALUES (veriler)

    Bu formata göre INSERT INTO deyiminden sonra kayıt eklemek istediğimiz tablonun adını yazıyoruz. Tablo adından sonra parantez içerisinde tabloda veri eklemek istediğimiz alanları belirtiyoruz. Son olarak sıralı bir şekilde alanlara karşılık gelen verileri ekliyoruz. Burada tablo adından sonra alanları belirtmezsek, tabloda bulunan bütün alanlara veri gireceğimiz anlamına gelir. Bir örnekle göstermek gerekirse;

    INSERT INTO uzmanim VALUES ('Uzmanım','Bilişim','İstanbul')

    Eğer tablomuzda sadece belirli alanlara veri girmemiz gerekirse bu alanları belirtmemiz gerekir. Bunu bir örnekle göstermek gerekirse;

    INSERT INTO uzmanim (isim,sehir) VALUES('Ergin TÜZER','İstanbul')

    şeklinde yapılabilmektedir.

    ergin ergin (2539)
    10 yıl önce cevaplandı

      Genel olarak şu yapıyı kullanabilirsiniz.

      INSERT INTO [tablo adı](alan adları) VALUES (veriler)

      örneğin uye isimli tablomuz var. Burada uye_adi ve uye_sifre diye iki sütunumuz var. Ve "uye1" ile "123" bilgilerini girmek istiyorsunuz. O zaman yazacağınız kod şöyle olacaktır.

      INSERT INTO uye(uye_adi, uye_sifre) VALUES('uye1', '123')

      Girdiğim değerlerin ikisininde string olduğuna dikkat edin. Değerler string değil de int olsaydı tek tırnak kullanmayacaktık.

      Ahmetcanoral Ahmetcanoral (51)