Sql'de UPDATE (Tablolarda Veri Güncelleme) nasıl yapılır?

Sql server'da UPDATE (Tablolarda Veri Güncelleme) işlemi nasıl yapılır?

ergin ergin (2539)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sql server'da UPDATE deyimi veritabanında bulunan verileri değiştirmek veya güncellemek amacıyla kullanılmaktadır. UPDATE deyimini aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz.

    Genel Kullanımı;

    UPDATE TabloAdı SET (yeni bilgiler) WHERE (şartlar)

    Bu formata göre UPDATE deyiminden sonra hangi veritabanı tablosunda güncelleme veya değiştirme yapmak istiyorsak o tablonun adını yazıyoruz. SET deyiminden sonra değiştirmek istediğimiz bilgileri giriyoruz. Son olarak WHERE ifadesinden sonra değiştirme işlemi yapacağımız kayıtlarla ilgili şartı veya şartları yazıyoruz. WHERE ifadesinin kullanımı zorunlu değildir, fakat WHERE kullanılmazsa bütün kayıtlar değiştirme işleminden etkilenecektir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse;

    UPDATE uzmanim SET bolum='Bilişim'

    Bu Sql deyimi herhangi bir şart aramaksızın (WHERE deyimini kullanmadığımız için), uzmanim tablosunda bulunan kayıtların bölümünü Bilişim olarak değiştirecektir.

    Eğer sadece belirli kayıtların değişmesini istiyorsak Sql deyimini aşağıdaki şekilde kullanabiliriz.

    UPDATE uzmanim SET bolum='Yazılım' WHERE bolum='Grafik'

    Bu örneğimiz de bölümü Grafik olan kayıtları Yazılım olarak değiştirdik.

    Tablomuzda birden fazla alanı güncellemek istiyorsak UPDATE deyimini aşağıdaki şekilde kullanabiliriz.

    UPDATE uzmanim SET programlamadili='C#' AND gelistirmeortami='Visual Studio' WHERE bolum='Yazılım'

    Bu SQL deyiminde AND kullanarak iki alanı güncelledik, bölümü Yazılım olan kayıtları programlama dilini alanı c# ve geliştirme ortamı alanını Visual Studio olarak değiştirdik.

    Son olarakta UPDATE deyiminin matematiksel kullanımı ile ilgili bir örnek vermek gerekirse;

    UPDATE uzmanim SET maas=maas+250 WHERE bolum='Yazılım'

    Burada bölümü Yazılım olan çalışanları maaşını 250 tl arttırdık.

    ergin ergin (2539)