Sql'de replace() metodu kullanımı

Sql'de replace() metodu nedir? nasıl kullanılır?

Sql'de bir kolondaki veriyi başka bir değer ile nasıl değiştirebiliriz?

ergin ergin (2539)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sql'de replace() metodu bir sütun içinde bulunan verideki bilgileri istediğimiz bir şekilde değiştirmek için kullanılan bir metoddur.

    replace metodu kullanımı

    replace(DegistirilicekAlan,'DegisecekDeger','YeniDeger')

    Bikaç örnek ile açıklayacak olursak;

    replace('uzmanim.net','i','ı')

    burada uzmanim.net kelimesi içerisindeki 'i' harfini 'ı' harfi ile değiştirdik.

    Select kullaniciAdi,replace(KullaniciAdi,' ','-') From Kullanicilar

    bu örneğimizde ise Kullanicilar tablosunda bulunan kullaniciAdi kolonundaki tüm boşluklar '-' operatörü ile değiştirdik.

    ergin ergin (2539)