Tarih saat verisi " ... saat önce / gün önce" gibi bir formatta nasıl gösterilir?

.Net C# dilinde DateTime değer  nasıl aşağıdaki gibi bir formatta görüntülenir?

  • 2 saat önce
  • 3 gün önce
  • 1 ay önce
alattin alattin (16999)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    C# ile DateTime veriyi "1 saat önce" , "1 gün önce " gibi algılaması daha kolay bir düzene çevirmek için aşağıdaki yardımcı sınıfı kullanabilirsiniz. Bu kodu Class olarak projenize eklediğinizde

    TarihSaatVerisi.HosGorunumluTarihSaat();

    şeklinde kullanabilirsiniz.

    public class TarihSaatYardimcisi
        {
            private const string saniyeOnce = "{0} saniye önce";
            private const string dakikaOnce = "{0} dakika önce";
            private const string saatOnce = "{0} saat önce";
            private const string gunOnce = "{0} gün önce";
            private const string haftaOnce = "{0} hafta önce";
            private const string ayOnce = "{0} ay önce";
            private const string yilOnce = "{0} yıl önce";
            public static string HosGorunumluTarihSaat(this DateTime zaman)
            {
                var timeDifference = DateTime.Now.Subtract(zaman);
                if (timeDifference.TotalSeconds < 60)
                {
                    return String.Format(saniyeOnce, Math.Floor(timeDifference.TotalSeconds));
                }

                if (timeDifference.TotalMinutes < 60)
                {
                    return String.Format(dakikaOnce, Math.Floor(timeDifference.TotalMinutes));
                }

                if (timeDifference.TotalHours < 24)
                {
                    return String.Format(saatOnce, Math.Floor(timeDifference.TotalHours));
                }

                if (timeDifference.TotalDays < 7)
                {
                    return String.Format(gunOnce, Math.Floor(timeDifference.TotalDays));
                }

                if (timeDifference.TotalDays < 30)
                {
                    return String.Format(haftaOnce, Math.Floor(timeDifference.TotalDays / 7));
                }

                if (timeDifference.TotalDays <= 365)
                {
                    return String.Format(ayOnce, Math.Floor(timeDifference.TotalDays / 30));
                }
                if (timeDifference.TotalDays >= 365)
                {
                    return String.Format(yilOnce, Math.Floor(timeDifference.TotalDays / 365));
                }

                return zaman.ToShortDateString();
            }

    alattin alattin (16999)