Web uygulaması geliştirirken resimler ve dosyalar neden veritabanında saklanmamalı?

Dinamik web sitelerinde resimler ve dosyalar neden veritabanı yerine dosya sistemi  üzerinde saklanmalı?

Dosya sistemi yerine database içerisinde resimleri ve dosyaları saklamak performansı etkiler mi?

alattin alattin (16984)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Web uygulamaları geliştirirken, özellikle yeni başlayanların en çok düştüğü hatalardan biri resim ve diğer statik dosyaları veritabanına kaydetmeyi denemeleridir. Resimleri veritabanına kaydetmek kötü bir fikirdir.

    Yapılması gereken resim ve  dosyaları dosya sistemine kaydetmek, bu dosyaların yollarını (path) veritabanına kaydetmektir.

    Resimler ve dosyaları veritabanına kaydetmek neden kötü bir fikirdir?

    1. Resim ve diğer dosyalar(.doc,pdf,xls gibi) statik olarak kullanıcıya sunulurlar.
    2. Dosya sistemi üzerinde bu dosyaları saklarsanız, veritabanı erişimine ihtiyaç duymazsınız.
    3. Resimleri ve diğer statik dosyaları  başka sunucular üzerinden sunabilirsiniz böylelikle performans artar. (CDN kullanabilirsiniz)
    4. Resimleri ve dosyaları veritabanında tutmak veritabanına aşırı yük bindirir.
    5. Resimler ve dosyalar dosya sistemi üzerinde tutulursa kolayca cachelenebilirler.

    alattin alattin (16984)