Windows'ta ram testi nasıl yapılır?

çok defadır başıma gelen bir olay hakkında yardım istiyorum. Normalde windows üzerinde çalışan bir ram oyun oynarken mavi ekran hatası verip ya kapanıyor ya da reset atıyor daha sonra başka bir ram takıp denediğim zaman bu sorun olmuyor bunu birkaç defadır denedim ve anladığım kadarıyla sorun ramde. Bu düşünceden yola çıkarak bir ramin testi nasıl yapılmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir? Bu test sd,ddr1 ve ddr2 parçalar için değişir mi?

alpack alpack (39)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Merhaba,
    Ram testi için pek çok program bulunuyor. Bunlardan size önerebilecegim, microsoft'un Windows Memory Diagnostic yazılımı. Bu yazılım oldukça başarılı ve üstelik ücretsiz bir yazılımdır.
    Windows Memory Diagnostic yazılımını buradan indirebilirsiniz.
    WMD(Windows Memory Diagnostic ) yazılımı bilgisayarınızın RAM (Random access Memory) belleğini hatalara karşı test eder.

    Bu tanı testleri geniş kapsamlı bir grup testden oluşur.
    Eger windows çalışırken sorunlarla karşılaşıyorsanız, WMD kullanarak bu problemlerin RAM'den
    kaynaklanıp kaynaklanmadığını teşhis edebilirsiniz.

    Programın kullanımı:
    Programı kullanabilmeniz için bir adet boş CD yada DVD'ya ihtiyacınız olacak.

    1. Programı indirdikten sonra mtinst.exe dosyasını iki kere tıklayarak çalıştırın.

    .Microsoft Windows Memory Diagnostic Lisans anlaşma penceresi açılacaktır. Accept
    butonunu tıklayın.

    3. WMD Setup ekraninda Save CD Image to Disk secenegini secerek windiag.iso adli bir
    CD yazdirma kalibi olusturun.

    4. .ISO dosyasını CD yada DVD ye yazdirmak için PowerISO veya Nero Programlarindan birisini kullanabilirsiniz.
    ISO dosyalarının nasıl yazdırılmasi gerektiği konusunda
    Iso dosyası nedir? Cd'ye nasıl yazdırılır?
    çözümü size yardımcı olacaktır.

    5. CD / DVD sürücünüze bir adet boş CD veya DVD yerleştirin.

    6. WDM programını içeren bootable bir CD veya benzeri bir programla oluşturun.

    7. Bilgisayarinizi yeniden başlatın Bilgisayarinizin açılış önceliğini CD olarak değiştirmeyi unutmayın.

    Sisteminiz CD'den otomatik olarak açılacak ve test programı başlayacaktır.

    Test 6 aşamalıdır ve sonuclarini Result bölümünden takip edebilirsiniz.
    Result bölümünde "No erros have been found" yazısını görüyorsanız herhangi bir Ram problemi tespit
    edilememiştir demektir.

    Programdan tuşuna basarak çıkabilirsiniz.

    alattin alattin (16984)