Xbox One çıkış tarihi ne zaman? Özellikleri nelerdir?

1

Xbox One çıkış tarihi ne zaman? Özellikleri nelerdir?

ergin ergin (2539)
9 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  1

  Microsoft Xbox One

  Microsoft'un ilk olarak Los Angeles'ta gerçekleşen E3 2013'te oyunculara tanıttığı Xbox One'ın çıkışına artık sayılı günler kaldığı biliniyor. Sony'nin yeni nesil konsolu Playstation 4 ile hemen hemen eş zamanlı olarak piyasaya sürülecek olan Xbox One'ın çıkış tarihi uzun süredir merak ediliyordu. Microsoft, Xbox One için yayınlanacak olan Call of Duty Ghosts’un çıkış tarihini açıkladı! Dolayısıyla konsolun hangi tarihten önce çıkacağı da belli olmuş durumda.

  Microsoft, Xbox One'ın çıkışı hakkında hala bilgi vermekten kaçınırken, Xbox One içinde piyasa sürülecek olan Call of Duty Ghosts'un çıkış tarihini kendi resmi sitesi üzerinden yayınladı. Oyunun çıkış tarihi olarak 5 Kasım işaret edilmiş. Bu da demek oluyor ki, Xbox One, 5 Kasım'dan önce raflardaki yerini almış olacağını tahmin edilmektedir.

   

  TEKNİK ÖZELLİKLER

  Konsol üzerinde Blu-ray sürücü yer alıyor ve hem yatay hem de dikey olarak konumlanabiliyor. 8 çekirdekli CPU, 8 GB RAM, 500 GB sabit disk bulunmaktadır. Ayrıca konsolda USB 3.0 girişleri üzerinden harici sabit diskler bağlanabiliyor. Bu diskler, dahili sabit disk gibi oyun yüklemeleri ve indirmeler için de kullanılabiliyor. Xbox One, USB 3.0 ve HDMI girişlerine sahip ve 802.11n Wi-Fi destekliyor. Sesli komutlarla kanal değiştirebiliyor, doğrudan Xbox One üzerinden televizyon rehberine erişim sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanında oyun oynarken eş zamanlı olarak televizyon izleyebiliyor, Internet Explorer’ı kullanabilir veya Skype üzerinden görüşmeler yapabilirsiniz.

   

  İKİNCİ NESİL KINECT

  Yeni konsolla birlikte ikinci nesil Kinect de 1080p PD RGB kameraya ve 250 bin pikselli kızılötesi sensöre sahip olan Kinect, herhangi bir kumandaya ihtiyaç duymadan oyun oynama deneyimini bir adım daha öteye taşıyor. Desteklenen dillerde ses komutlarıyla kontrole izin veren cihaz, “Xbox On” komutunu kullandığınızda açılıyor, “Go to TV” komutunu kullandığınızda televizyona geçiş yapıyor, “Go to Internet Explorer” komutunu kullandığınızda ise internet tarayıcıyı açıyor. Geliştirilen geniş açı kamera, hareketlerle Xbox One’ı kontrol edebilmenizi ve Skype ile görüntülü görüşmeler yapabilmenizi sağlamanın yanında kalp atışlarınızı dahi algılayabiliyor.

   

  YENİ OYUN KUMANDASI

  Yeni kumanda, ana hatlarıyla eski kumandayı andırıyor ama yeni yön düğmesi, yeni kontrol çubukları ve dahili batarya yuvasına sahip olmasıyla eski versiyondan ayrılıyor. Yuvarlatılmış hatlarıyla dikkat çeken kumandadaki en önemli yenilik ise içindeki özel motorlar sayesinde titreşimli geri bildirim yapabilmesidir.

   

  WINDOWS 8 İZLERİ

  Xbox One ile yepyeni bir arayüz karşımıza çıkmıyor. Xbox 360 ve Windows 8 arayüzünün bir sentezi gibi görünen yeni kullanıcı arayüzü, kullanıcı dostu bir forma bürünmüş. Arayüzün artılarının başında ekranın bölünebilmesi geliyor. Yani bir tarafta oyun oynarken diğer tarafta televizyon izleyebiliyor veya internet tarayıcısını açık tutabiliyorsunuz. Kinect destekli ses ve hareket kontrolleriyle çeşitli fonksiyonlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

   

  OYUNLAR

  Microsoft, tanıtım etkinliğinde daha ziyade Xbox One için özel çıkacak Call of Duty Ghosts ve Forza Motorsports 5, yeni EA Sports oyunları üzerinde durdu. İlk aşama Xbox One’a çıkacağı söylenen oyunlar ise şunlar oldu: Call of Duty Ghosts, Forza Motorsports 5, EA SPORTS UFC, FIFA 14, Madden NFL 25, NBA LIVE 14 ve Quantum Break. Oyun tarafında Xbox’un önemli artılarından biri olan Xbox LIVE da yenilendi. Bulut desteğine kavuşan servis her şeyin daha kolay indirilebilir ve erişilebilir olmasını sağlıyor. Oyunlar artık indirildikçe bölümler halinde kurulabiliyor ve güncellemeler arka planda indirilebiliyor. Akıllı Eşleme, bekleme sürelerini tahmin ederek hızla size bir rakip buluyor ve bu sayede lobide bekleme süresi bir hayli azalıyor. Yaşayan Oyunlar özelliği sayesinde ise yapay zeka sizin oyun tarzınızı öğrenip, siz konsol başında olmadığınızda arkadaşlarınızın sizin gölgenize karşı oynamasına imkan sağlıyor.

   

  ergin ergin (2539)
  9 yıl önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol