A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server hatası

Microsoft SQL Server Management Studio ile SQL sunucuya bağlanmak istediğimde aşağıda gibi hata ile karşılaşıyorum:

Connect to Server

Cannot connect to ....\SQLEXPRESS

A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server. The server was not found or was not accessible. Verify that the instance name is correct and that SQL Server is configured to allow remote connections.
(provider: SQL Network Interfaces, error: 26 - Error Locating server / Instance Specified) (Microsoft SQL Server)"

A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server.  hatasının çözümü nedir?

alivecan alivecan (337)
10 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    SQL sunucuya bağlanırken aşağıdaki hatayı alıyorsanız bunun iki sebebi olabilir.

    A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server. The server was not found or was not accessible. Verify that the instance name is correct and that SQL Server is configured to allow remote connections.
    (provider: SQL Network Interfaces, error: 26 - Error Locating server / Instance Specified) (Microsoft SQL Server)"

    1. Sql Sunucu servisi çalışmıyor.
    2. Sql Server Management Studio içerisinde Server Name bölümüne yanlış sunucu adı yazıyorsunuz.

    Ms Sql Server servisini şu şekilde kontrol edebilirsiniz.

    1. Başlatı tıklayın.
    2. Denetim Masasını seçin.
    3. Yönetimsel Araçlar bölümüne girin.
    4. Hizmetler bölümünü açın.
    5. Hizmetler bölmünde SQL Server (SQLEXPRESS) hizmetini bulun.
      SQL Server Hizmeti
    6. SQL Server hizmetinin yanında Başladı ibaresini görmelisiniz.
    7. Eğer yazmıyorsa SQL Server (SQLEXPRESS) hizmetini sağ tuşla tıklayın ve Çalıştır'ı seçin.
    8. Çalıştır pasif durumdaysa SQL Server hizmetini iki kere tıklayın.
    9. Açılan pencerede Başlangıç türü Otomatik seçin ve Başlatı tıklayın.
      MS SQL Servisi başlatma

    Sorununuz eğer başlamamış SQL Servisi ise yukarıdaki işlem durumu çözecektir.

    Yukarıdaki işlemlerden sonra tekrardan Microsoft SQL Management Studio yazılımı ile SQL sunucuya bağlanmayı deneyin.

    Sorun devam diyorsa aşağıdaki işleme geçin.

    Sorunun kaynağı Server Name yani sunucu adının hatalı olması olabilir.

    1. Microsoft Sql Management Studio yazılımını çalıştırın.
    2. Connect to Server Ekranında Server Name'i tıklayın.
    3. < Browse for more ...> seçeneğini seçin.
      Sql Server 2008 R2 Connect To server
    4. Açılan pencerede Database Engine sekmesinindeki + simgesini  tıklayın.
    5. Alt bölümde görünen BilgisayarAdı\SQLEXPRESS olan ifadeyi seçin.
    6. Tamam daha sonra da Connect'i tıklayın.

    A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server. The server was not found or was not accessible. Verify that the instance name is correct and that SQL Server is configured to allow remote connections.
    (provider: SQL Network Interfaces, error: 26 - Error Locating server / Instance Specified) (Microsoft SQL Server)"

    alattin alattin (16999)
    10 yıl önce cevaplandı

      Merhaba,

      Ayni sorunu  iis ile sqle bağlanırken yaşıyorum.

      Önerdiğiniz çözümü denedim fakat başarılı olamadım alternatif çözüm yolları var mıdır.

      http://185.26.147.103/default.aspx

      gmted gmted (1)
      9 yıl önce cevaplandı

        Teşekkürler çok yardımcı oldunuz.

        fatihozer13 fatihozer13 (1)
        7 yıl önce cevaplandı

          Yardımınız için çok teşekkür edeirm kafayı yemek üzereydim az daha :)

          cudyfoster cudyfoster (1)
          7 yıl önce cevaplandı

          • rica ederim işe yaramasına sevindim alattin 7 yıl önce