A10-9620p + RX540 Sistemin Yetersiz Performans Göstermesi

Cümleten hayırlı kandiller, yeni aldıgım laptop da bazı oyunlarda performans sorunu yasıyorum; Lol, Hoi4, pubg mobile emulator. Msi afterburner değerlerinde cpu kullanımı %25-45 lerdeyken gpu'yu en fazla %89 görebildim ve fps degerleri 11-17 arası. Sistemimin özellikleri : A10-9620p, RX540 , 8 gb 2133 mhz ram. (İnternette yaptıgım arastırmaya göre Rx 540 ekran kartıyla sorun yasayan bir cok insan olmasına ragmen çözüm bulunamamıs, sorunun kaynagı ya ekran kartına ya da dar bogaza baglanmıs.)

ogzhngl1 ogzhngl1 (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    yok mu bu isin uzmanı?

    ogzhngl1 ogzhngl1 (1)
    5 yıl önce cevaplandı

      Anladığım kadarıyla senin problemin darboğaz. CPU'nun %25 olup GPU'nun yani ekranın kartının %90'larda seyretmesi işlemcinin yetersiz olduğuna işaret eder.

      Anlayamadım bu laptop, üretici neden böyle manyakça bir şey yapar diye düşündüm. Ama aklıma başka bir şey gelmiyor, sistemin genel olarak iyi. İşlemci yetersiz.

      Acaba oyunu dahili grafik işlemciyle açıyor olabilir misin? Oyun sağ tık yapıp grafik işlemciyle çalıştır > RX540'ı seçebiliyor musun? Oyunların dahili grafik işlemciyle açılması dezavantaj. Ekran kartının performansından tam olarak yararlanmanı engeller.

      Oyunları AMD ekran kartıyla açma linkine tıklayıp buradaki çözümü uygulayabilir misin? Oyunlarımızı AMD ekran kartıyla açalım.

      omercik omercik (9418)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Güclü olan gpu ile calıstıgına afterburner verileriyle emin oldum fakat darboğazı cpu tam performans calısırken ekran kartının asagı performanslarda calısması olarak acıklayan da var. Ek olarak shadow of mordor ve pes2017 oyunlarını orta ayarlarda hd çözünürlükte oynarken sıkıntı yasamadım. ogzhngl1 5 yıl önce
      • Dahili GPU ile çalışması oyunlar için dezavantaj. Onları RX540 ekran kartıyla açmak lazım. Ben oraya yazdığın veriler için kısa bi değerlendirmede bulundum. Bir de şuna dikkat edelim, bazı oyunlar gerçekten tam olarak optimize edilmiyor. Yani Windows'un yeni sürümü çıktı mesela geçenlerde, durum böyle olunca programların ve oyunların da kendini ona göre optimize etmesi gerekiyor. Ama oyunlar bu konuda maalesef tam olarak yeterli değil. Konuya bir ekleme yapıyorum oradaki yöntem ile oyunları AMD ekran kartın ile açmayı deneyebilirsin. @ogzhngl1 omercik 5 yıl önce
      • evet, laptop'umu oyunlarda aynı sekilde yüksek performans ayarlarında kullanıyorum. Hoi4 ü anlarım da Lol de nasıl iyi performans alamam anlam veremedim çünkü 4 sene önce almıs oldugum giris seviye amd ekran kartlı laptop ile bile düsük ayarlarda 90-160 fos alıyorum. ogzhngl1 5 yıl önce
      • Ne varsa eskilerde var diye boşuna demiyorlar :) AMD'nin Clean Uninstall Utility diye bi programı var, bunu indirip ekran kartı sürücüsünü bilgisayarından kaldır. Sonra sen sıfırdan AMD'nin sitesinden tekrar kurmayı dene bakalım. Oyunların ayarlarını da birazcık düşürebilirsin. Bunlar tabii denemek için. @ogzhngl1 omercik 5 yıl önce
      • Bu sistem ile sorun yaşayan bir cok insanın açtığı konulari okudum, insanların denemedigi driver kalmamış, hatta amd bu sistem için yeni bir driver veya güncelleme getirmeli diyen dahi var. ogzhngl1 5 yıl önce
      • Benim aklıma gpu nun yeterince voltaj alamaması geldi, olabilir mi? ogzhngl1 5 yıl önce
      • Denetim masası > güç seçenekleri bölümünden "yüksek performans" ayarını seçersin. Böyle olduğu zaman yazılımsal olarak bahsettiğin sorun olmamalı. Bence sen bunu servisine götür. Problemi ben de anlayamadım gerçekten. @ogzhngl1 omercik 5 yıl önce
      • Eyvallah hocam teşekkür ederim yardimin icin ogzhngl1 5 yıl önce
      • Rica ederim. İleriki günlerde gelişme olursa tekrar bizimle paylaşmandan mutluluk duyarız @ogzhngl1 omercik 5 yıl önce
      • unutmazsam memnuniyet ile insallah :) ogzhngl1 5 yıl önce
      • GELİSME:::: Ekran kartı sürücüsünü laptopun markası olan acerin sitesinden indirip temiz kurulum yaptıktan sonra, msi afterburner daki ekran kartının gücünü artırma özelliği acıldı, onu sona alınca Lol de fps 120 yi gördü ama durduk yere 70 e de düstü.. ogzhngl1 5 yıl önce
      • Peki oyunun akıcılığı nasıl? @ogzhngl1 omercik 5 yıl önce
      • Hiç takılma yaşamadım ama önerilerden bir tanesi de windows 10'un 1709 sürümünü yüklememdi. Format atıp bir de windows 10 un bu sürümüyle performans denemesi yapacağım. İlgi ve alakanız için teşekkürler, Hiç bir forumda konuyu takip eden bulamadım.. ogzhngl1 5 yıl önce
      • 1709 Windows 10'un eski sürümü. Yukarıda bahsettiğim yeni sürümlerle optimizasyon sorunundan dolayı böyle bir öneride bulunmuşlar. Tamam o halde dene bakalım, umarım tamamen çözülür problemin @ogzhngl1 omercik 5 yıl önce