Acil durum uyarısı aylık testi mesajı nedir?

Telefonuma "Acil Durum Uyarısı Evde Kal Türkiye" diye bildirim geliyor. Acaba bu virüs müdür arkadaşlar? 3 adet antivirüs indirdim hiç biri bir sorun bulmuyor. Eğer virüs ise bundan nasıl kurtulabilirim? Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

SS:

ozkantrk16 ozkantrk16 (8)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ulusal Kablosuz Acil Durum Uyarısına benziyor. Normalde böyle bir şey var. Acil durumlarda operatör tarafından yollanır. Bazen test amaçlı yollanır. Her kullanıcıya gitmez. Test amaçlı belirli bir gruba yollanır.

    Tamam butonuna dokunduğunda bir şey oluyor mu?

    Gösterilen pencere virüs penceresine de benzemiyor.

    Ayrıca bu tür mesaj yollayan yazılımlar telefonda varsa antivirüs programları fayda etmiyor. Telefonu sıfırlamak dahi çözüm olmuyor.  Tek çözüm, fabrika ROM bulmak ve yüklemek oluyor.

    Android telefonlarda Acil Durum Uyarıları bölümü var. Buradan bu mesajları kapatmak mümkün.

    1. Android telefonda ayarlara git.
    2. Daha sonra Uygulama ve Bildirimlere git.
    3. Gelişmiş'e dokun.
    4. Acil Durum Uyarıları'na dokun.
    5. Zorunlu Aylık Test seçeğini kapat.
    6. Devlet testleri ve yerel testler kapat.

    Buradaki seçenekler farklı görünebilir. Telefon marka ve modeline göre değişecektir. Test ... içeren tüm seçenekleri kapat.

    Böylece  Acil durum uyarı aylık testi mesajını almayacaksın.

    LENOVO Telefon için:

    1. Acil Durum Uyarıları'na dokun.
    2. Zorunlu Aylık Test seçeğini kapat.
    3. ETWS test yayınlarını  kapat.
    4. CMAS test yayınlarını göster kapat.

    Acil durum uyarı aylık testi telefonlarındaki bu seçenekler açık olan kullanıcılara aylık olarak gönderilir.

    Diğer Marka model Telefonlar için

    Bazı telefonlarda Ayarlar > Diğer > Acil durum uyarıları bölümünde bu ayarları bulabilirsiniz. Burada açık olan tüm ayarları kapatın.

    Yine bazı markalarda Ayarlar > Diğer > Hücre Yayını adı ile görebilirsiniz.

    Bazı telefonlardayda bu ayar Ayarlar > Bildirimler > Hükümet Uyarıları olarak görünüyor.

    murat murat (12492)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Virüs olduğunu düşündüğümden dolayı hiç tamam butonuna tıklamadım bir şey yükler falan diye düşündüm. Boşluğa bastığımda kapanıyor. Yazım hatalarının olması beni biraz şüpheye düşürdü ama bir dahakine tamama basayım mı denemek için? Son olarak fabrika rom hakkında bir bilgim yok onun için açılmış bir başlık var mıdır acaba? ozkantrk16 3 yıl önce
    • @ozkantrk16 tamam dediğinde doğrudan virüs vs yüklemez. Bir daha çıkarda tamama dokun. muhtemelen yine kapanacaktır. Rom yükleme ile ilgili bir başlık yok. Her telefona göre işlem farklılık gösterebiliyor murat 3 yıl önce