"Acil hatirlatma: Yerel teslim noktamizda sizin icin ödenmemis bir paket var" diye mesaj geldi. Ne yapmam lazım?

Telefonuma Acil hatirlatma: Yerel teslim noktamizda sizin icin ödenmemis bir paket var. Nakliye masraflari henüz ödenmedi: http://osekub.com/3xxx diye bir sms geldi. Numara 0548 ile başlıyor. Kargo bekliyordu linke girince bi şüphelendim. Gerçek olabilir mi?  Linke girmek telefona zarar verir mi?

alivecan alivecan (337)
1 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    "Acil hatirlatma: Yerel teslim noktamizda sizin icin ödenmemis bir paket var"" mesajı bir dolandırıcılık girişimidir. Bununla ilgili bir Youtube videomuz da birazdan yayınlanacak. @alivecan bize bu durumu discord üzerinden bildirdiğin için saya ayrıca teşekkür ederiz. @alattin mesajı inceliyor ve birazdan bununla ilgili bir youtube video kanala yükleyecek.

    Linke girmek bir sorun oluşturmaz ama en son aşamda kredi kartı bilgilerini girdiyseniz mutlaka bankayı arayın ve kredi kartınızı işlemlere kapattırın.

    Bu mesaj kredi kartı bilgilerini çalma amaçlı bir dolandırıcılık girişimidir. Dikkatli olun.

    hakan hakan (15424)
    1 yıl önce cevaplandı

      İncelemeyi tamamladım. Youtube videosu çektim: https://www.youtube.com/watch?v=T_NM1BvVvhg

      Evet bir dolandırıcılık girişimi. Bu mesajı alıysanız sadece linke dokunduysanız bir şey olmaz. Fakat en son aşamada sizi bir ödeme sayfasına yönlendiriyor. Bu aşamada kredi kartı, adınız, son kullanım tarihi, Cv2 gibi bilgiler alınıyor. Bu bilgileri girdiyseniz acil olarak bankanıza telefon açın ve kredi kartınızı kapattırın. Son yapılan işlemleri de iptal ettirin.

      Tamamen kredi kartı bilgilerini çalmak için tasarlanmış bir dolandırıcılık sayfası.

      alattin alattin (16999)