Açılamayan/başlatılamayan bilgisayarın sabit diskindeki veriler nasıl ve hangi yollar ile kurtarılabilir?

Merhaba,

Dün bi sıkıntı yaşamıştım. Hatirlatmak gerekirse bilgisayarım çöktü. Ben bu leptop in icerisindeki verileri nasil kurtarabilirim? @temmuz

notify notify (538)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    1- Bir canlı (CD'den/flash bellekten çalışan) işletim sistemiyle PC başlatılır ve canlı windows açılır. Ondan sonrası bildiğin şekilde (Windows Gezgini/Bilgisayarım'a girerek oradan disk bölümlerine ulaşılır. Bir flash bellek kullanılarak istenilen dosyalar bu belleğe aktarılır)

    Bu canlı sistem nereden nasıl temin edilir ve nasıl hazırlanır, nasıl kullanılır hale getirilir?

    Mesela Hiren's Boot CD isimli çok bilinen ve çok işe yarayan bir kurtarma aracı içerisinde -Mini XP ismiyle- yer alır.

    Hiren's Boot CD, içerisinde çok sayıda program ve kurtarma aracı ihtiva eden bir kurtarma CD'sidir (veya bootable flash belleğidir)

    Hiren's Boot CD nereden download edilir ve Hiren Boot Usb Disk olarak nasıl hazırlanır? (tıkla)

    Not: CD olarak hazırlanmak istenirse bir CD yazma programıyla "kalıp olarak" yazdırılır. Hepsi bu kadardır.

    PC Başlangıçta -ön yükleme ile- Hiren's Boot CD ile açılır. Açılan menüden Mini XP tıklanır ve bu şekilde canlı windows oturumu açılmış olur.

    Veya;

    2- Ulaşılamayan sabit disk PC'den çıkarılır, başka bir PC'nin/laptop'ın CD sürücü gözüne CD sürücü çıkarılarak onun yerine takılır. Böylece bu sabit disk o laptop'ın ikinci diski olarak ulaşılır hale gelir ve oradan istediğin dosyaların aktarılması sağlanır.

    3- Bir uyumlu (sata 2,5) disk kutusu kullanılarak başka bir PC'de harci disk olarak açılır ve oradan gerekli kurtarma ve transferler yapılır (Bu alternatifte PC'den CD sürücüsünü çıkartmaya/yerinden sökmeye gerek kalmaz)

    Disk kutuları - n11 (tıkla)

    Disk kutuları - hepsiburada (tıkla)

    Orico 2599US3 USB 3.0 2.5” SATA Harici Harddisk Kutusu - n11 (tıkla)  / Orico 2599US3 USB 3.0 2.5” SATA Harici Harddisk Kutusu - hepsiburada (tıkla) Bende bu var ve süper memnunum. Her bakımdan.. Özelliklede kullanım kolaylığı, kalitesi ve hızı bakımlarından..

    Not: Notebook diskleri için uygun olanlar 2,5 inç'tir. Buna dikkat edilmeli. Ayrıca USB 2.0 veya 3.0 tercihi yapabilirsin.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Hocam 3. Alternatifde ki olay daha muhtemel sorunu cezebilecegimiz şekilde duruyor hemde pc yi Sökmeden benim bu bahsettginiz ürünü almam lazım ama işime yaramasi gerekiyor. O ürünün linkini yollayabilirmisiniz ? notify 6 yıl önce
    • Hocam birde bu hdd kutu haricinde farklı bir ürüne ihtiyacim olucak mı? Y notify 6 yıl önce
    • Mesajımın altına ilavede bulundum @notify temmuz 6 yıl önce
    • Kutu haricinde verilerini aktarabilmek için bir flash belleğe ( USB harici diske) ve çalışır halde bir PC'ye ihtiyacın olacak @notify Daha başka ne olsunki :) temmuz 6 yıl önce
    • Son ilaveyide yaptım, yeniden bakarsın :) @notify temmuz 6 yıl önce
    • Hocam başka ilave bisey gereklimi dememde ki amac bu hdd kutusunun icinde ssd hardisk koymamiz gerekmiyor mu normal usb ile de çalışıyormu notify 6 yıl önce
    • Elbette veri kurtarılması gereken disk PC'den çıkarılacak ve disk kutusu içerisine konularak disk kutusunun kendi ara kablosuyla (USB kablosuyla) çalışan bir başka PC'ye takılacak; kurtarma orada ve o şekillerde olacak @notify temmuz 6 yıl önce