Acronis True İmage yedek alma ve yükleme sorunu

Acronis ile bilgisayar yedeği almak istiyorum
windows 7 ile denediğimde acronis prgramının yedek alma ya da yükleme özellikleri çalışmıyor windows 7 sistemi üzerinde hiçbir şekilde acronis programını kullanamıyorum
ama windows 8 yüklü olduğunda acronis ile yedek alma ya da yükleme yapabiliyorum neden windows 7 'de sorun yaşıyorum sorunun neyden kaynaklandığını bilen yardımcı olabilir mi

kodadiprogramci kodadiprogramci (22)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 7'de nasıl bir problemle karşılaşıyorsun? Biraz açıklarsan..

    Bootable versiyonlarını tavsiye etmiştim. Öylemi yaptın? Bootable çalışanı iledemi problem çıkıyor?

    Acronis True İmage veya başka bir program, eğer bootable özellikli ise işletim sistemi seçmez, işletim sistemlerine göre uyum problemi olmaz. Zaten kendisi bir sistemdir ve bu sistem için imajı alınacak sistem veya recovery edilecek imaj hangi işletim sistemi kaynaklı olursa olsun hepsi birdir. Acronis True Image özelindede bu programın fonksiyonu sabit diskin veya disk bölümünün imajını almak (bir çeşit resimini çekmek) ve ihtiyaç hallerindede bu imajın alınan bölüme recovery olmasını sağlamaktır.

    Daha açıklaycı olması için şöyle bir örnek verebilir, benzetme yapabiliriz. Bir fotoğraf makinesini hangi ortama doğrultursak, objektif neyi görüyorsa onun resmini çekecektir. Bu bakımdan seçici değildir. Acronis True İmage'da öyle.. :)

    Not: Windows versiyonlarında bootable media oluşturma aracı/fonksiyonu olması gerekir. Buradan kendine bootable CD veya flash bellek hazırlayabilirsin. Eğer sendeki windows versiyonunda böyle bir fonksiyon yoksa (bu fonksiyon eksik ise), web ortamında biraz araştırarak bootable çalışma özellikli bir Acronis True Image programı (iso dosyası) bulunabilir.

    Bu arada Windows 7'li PC'de Acronis True Image programının çalışmasındaki probleme sebep bir güvenlik programı (antivirüs vs) olabilir. Güvenlik programlarını disable ederek deneyebilirsin. Veya PC'de yüklü/kurulu programlardan biri Acronis ile uyumsuzluk gösteriyorsa..

    Problem yaşanması hallerinde karşılaştığın hata mesajına veya mesajlarına dikkat etmeli, bunları iyi okumalısın.

    Hiç uğraşamam bunlarla falan dersen veya hataya kaynaklık eden sebebi belirleyemezsen, en sağlam ve güvenlisi bootable versiyon temin eder ve onu kullanırsın. Ben yaklaşık 20 seneden beri böyle yapıyorum (Önceleri aynı fonksiyonu gerçekleştiren Norton Ghost, daha sonrada Acronis True Image.. Bunların her ikisinide bootable olarak..)

    Birde istersen son bir deneme olarak önce windows üzerinde kurulu olanı uninstall et ve sonra yaniden kur. Ama bu defa kurarken MUTLAKA sağtık menüsünden "YÖNETİCİ OLARAK ÇALIŞTIR" seçimi ile kur. Son olarak bunu dene ve buda olmazsa windows versiyonundan vazgeç, bundan sonra bootable versiyonunu kullan.

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

    • hayır bootable ile yaptığımda sorunsuz çalışıyor ama bilgisayar açılırken acronis .exe olarak kurduğumda sorun oluyor bilgisayara format atmıştım gerekli olan tüm programlarımı kurdum sonra her seferinde bu prgramları tek tek kurmamak için bir seferliğine acronis ile bilgisayar açılır durumdayken yedeğini almak istedim ama prgramın tüm seçenekleri devre dışı görünüyor hiç bir işlem yapamıyorum acronis 2011 ve 2014 olarak 2 sürümü de denedim ikisi de çalışmadı antivüris yazılımından kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü acronis prgramı çalışmadığında sistemi yanlış yada eksik kurmuşum diye bilgisayara yeniden format attım bu sefer hiç bir program kurmadan direk olarak acronis programıı kurdum yine aynı hatayı verdi bu yüzden antivüristen kaynaklı olduğunu düşünmüyorum acronis'in iso dosyasını CD ya da flash belleğe koyduğumda bootable (ilk açılış) olarak kurduğumda sorunsuz bir şekilde çalışıyor ama ben bilgisayar açıkken .exe olan acronis ile yedek almak istiyorum kodadiprogramci 8 yıl önce
    • Neden windows versiyonu ile imaj almakta ısrar ediyorsun? İmaj almayıda recovery etmeyide, her iki işide bootable versiyon ile yapabilirsin. Bootable ile imaj almayı bilmiyormusunda windows üzerinden uğraşıyorsun (Eğer bilmiyorsan benim konuda açık ve resimli olarak anlatıdı, oradan bakabilirsin. Hani beğendiğin makale vardı ya, işte orada..)? Windowsla hiç uğraşmamanı tavsiye etmiştim. Israr edersen antivirüs programını geçici devre dışı bırakma ve diğer tavsiyelerimi uygulamalısın; denemelisin. Yoksa bu şekilde bir adım bile ilerleyemezsin. Sen en iyisi windows üzerinde kurulu olanı kaldır ve ne yapacaksan bootable olanı ile yap. Daha kolay, daha hızlı, daha güvenli.. temmuz 8 yıl önce
    • anladım hocam o zaman bootable olan ile yaparım kodadiprogramci 8 yıl önce
    • Birde istersen son bir deneme olarak önce windows üzerinde kurulu olanı uninstall et ve sonra yaniden kur. Ama bu defa kurarken MUTLAKA sağtık menüsünden "YÖNETİCİ OLARAK ÇALIŞTIR" seçimi ile kur. Son olarak bunu dene ve buda olmazsa windows versiyonundan vazgeç, bundan sonra bootable versiyonunu kullan. Bu son tavsiyemide mesajım altına editliyorum, bilgin olsun. temmuz 8 yıl önce
    • hocam zaten programları kurarken windows 7 ve 8'de yönetici olarak çalıştırırım yeniden kurmadaysa 3-5 kere kurdum durum aynı ama artık bootable kurarım :) kodadiprogramci 8 yıl önce
    • Tamam :) temmuz 8 yıl önce